Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
\- OSOBOWE
\- CIĘŻAROWE I DOSTAWCZE
\- JEDNOŚLADY
\- PRZEPISY
\- Rejestracja i ubezpieczenie
\- Prawo jazdy
\- Mandaty
\- Inne
\- INNE
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak określić miejsce wypadku na trasie?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak pić alkohol w miejscu publicznym i nie dostać mandatu?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak ustrzec psa przed kleszczami?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak i gdzie grillować zgodnie z prawem?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak interpretować wyniki morfologii krwi?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zachować się podczas kontroli drogowej?
Dodany: 2008-01-20 04:01:23

 Jak zachować się podczas kontroli drogowej? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zachować się podczas kontroli drogowej? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Przede wszystkim: spokojnie - wykonując polecenia funkcjonariusza, który przeprowadza kontrolę.
Ale po kolei.

Kontrole drogowe są najczęściej przeprowadzane przez funkcjonariuszy:


1. Policji
a. umundurowani - bez konieczności legitymowania;
b. nieumundurowani – tylko na obszarze zabudowanym (muszą się wylegitymować bez wezwania).

2. Straży gminnej/miejskiej - nie mogą oni jednak zatrzymywać pojazdów jadących, chyba, że: kierujący łamie zakaz ruchu, lub zakaz zatrzymywania / postoju, gdy pojazd dopiero co ruszył.

3. Straży Parku i strażnicy leśni - mają oni prawo kontrolować na terenie lasów lub parków narodowych. Mogą zatrzymać pojazd, wylegitymować kierowcę, mają prawo do kontroli przewożonego ładunku, a także mogą nakładać mandaty w wysokości do 500 zł.

4. Straży Granicznej i organów celnych - mają bardzo wiele uprawnień w kwestii przeprowadzania kontroli. W szczególności przeprowadzają kontrolę przewożonych towarów oraz legalności źródła ich pochodzenia.

5. Różnych służb jednocześnie - np. Policja i Żandarmeria wojskowa, Inspekcja Transportu Drogowego i pracownicy Zarządu Dróg, itd.


Najczęściej jednak możemy się spotkać z kontrolą drogową przeprowadzaną przez funkcjonariuszy Policji.
Sygnał do zatrzymania się i poddania kontroli może być wydany poprzez funkcjonariusza idącego pieszo, przebywającego w / na pojeździe (samochodzie, rowerze, lecącego helikopterem, itp.), jadącego wierzchem.

Jakich sygnałów używa się do zatrzymania do kontroli
W warunkach dostatecznej widoczności umundurowany policjant daje sygnał do zatrzymania tarczą („lizakiem”) lub ręką. W warunkach niedostatecznej widoczności daje sygnał latarką ze światłem czerwonym lub tarczą ze światłem czerwonym / odblaskowym.
Funkcjonariusz nieumundurowany może zatrzymać nas tylko na terenie zabudowanym, a sygnał do zatrzymania daje za pomocą tarczy ze światłem czerwonym / odblaskowym lub latarki ze światłem czerwonym.
Sygnał do poddania się kontroli drogowej może być wydawany z jadącego radiowozu. Używa się w tym celu urządzeń nagłaśniających lub sygnalizacji świetlnej. Podobnych sygnałów używa się wydając polecenia z patroli powietrznych.
Zdarza się również, że policjant dla zwrócenia większej uwagi używa gwizdka lub urządzenia nagłaśniającego.
Miejsce zatrzymania może być również opatrzone znakiem: Stój - kontrola drogowa.

Wyjątkowe sytuacje
Jeśli na przykład jedziesz w nocy, przez opustoszały niezabudowany teren i jakiś nieumundurowany facet macha do Ciebie lizakiem, a Ty wieziesz akurat pełną walizkę pieniędzy - możesz się nie zatrzymywać.
Powinieneś jednaj najszybciej udać się na najbliższy posterunek policji lub zadzwonić na policję (997, 112), opisać całą sytuacje i postępować zgodnie z instrukcjami które usłyszysz.

Miejsce zatrzymania
Miejsce to wyznacza funkcjonariusz. Nie powinno ono stwarzać zagrożenia i utrudniać ruchu innym uczestnikom. Dlatego możliwe jest, że policjant nakaże jechać za radiowozem w celu dojechania do takiego miejsca. Oczywiście nie stosuje się tej zasady w przypadkach pościgów lub bezpośrednio zagrażających innym uczestnikom ruchu.

Przeprowadzanie kontroli
Jeśli zostałeś zatrzymany do kontroli to:
• Zatrzymaj się w miejscu wyznaczonym.
• Uchyl szybę, połóż ręce na kierownicy.
• Nie wychodź z pojazdu! Nie wyłączaj silnika chyba, że zostaniesz o to poproszony przez funkcjonariusza.
• Poczekaj, aż funkcjonariusz przedstawi się (poda stopień, imię i nazwisko), przedstawi przyczynę zatrzymania. Funkcjonariusz umundurowany nie ma obowiązku wylegitymowania się (ale możesz go o to poprosić), natomiast nieumundurowany zawsze musi się wylegitymować (umożliwiając Ci dokładne przeczytanie danych personalnych, stopnia i organu wydającego dokument).
• Czekaj na polecenia funkcjonariusza. Prawdopodobnie pierwsze o co zostaniesz poproszony to dokumenty potrzebne do kierowania pojazdem (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód ubezpieczenia OC).
• Funkcjonariusz może poprosić Cię (i pasażerów) o opuszczenie pojazdu w celu kontroli osobistej i/lub kontroli pojazdu. Pojazd może być kontrolowany pod względem przewożonych towarów lub określenia stanu technicznego (policjant w tym celu ma prawo do kierowania Twoim samochodem, by sprawdzić działanie podstawowych układów pojazdu).
• Możesz zostać poproszony do radiowozu, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Są to: udzielenie pomocy rannemu lub choremu; doprowadzenie do komisariatu, izby wytrzeźwień lub szpitala; poddanie badaniu na zawartości w organizmie alkoholu lub innych niedozwolonych środków, odtworzenie przebiegu zarejestrowanego wykroczenia; przeprowadzenie czynności procesowych.

Efekt końcowy kontroli
Może być różny.

1. Najprzyjemniejszy.
Dokumenty zostają zwrócone, a z ust policjanta pada: wszystko w porządku, można jechać dalej, szerokiej drogi.

2. Gorzej.
Funkcjonariusz nałoży mandat karny o określonej wysokości i (choć nie zawsze) punkty karne. Odda dokumenty i pozwoli odjechać.

3. Najgorzej.
Coś zostanie na miejscu kontroli. Albo prawo jazdy (jeśli jest inny kierowca to można odjechać autem, jeśli nie to zostanie odholowane), albo dowód rejestracyjny (np. z powodu braku ważnego przeglądu technicznego), albo samochód (może się tak stać np. jeśli nie mamy ważnej polisy OC lub stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu). Może zostać również sam kierujący (np. jeśli jest pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych środków).
Jeśli policjant zatrzyma Twoje prawo jazdy powinien wydać Ci potwierdzenie zezwalające na prowadzenie pojazdu (ważne jest ono 7 dni).

Mandat
Policjant może nałożyć na nas mandat karny w wysokości maksymalnej 500 zł …ale za jedno wykroczenie. Jeśli popełniliśmy więcej wykroczeń na raz – maksymalna wysokość mandatu może wynieść 1000 zł.
Policjant może nie nakładać mandatu jeśli uzna, że jego wysokość byłaby zbyt niska w stosunku do wykroczenia – wówczas skieruje on sprawę do sądu.

Jeśli nie zgadzasz się z zarzutami stawianymi przez policjanta lub jeśli uważasz, że mandat jest zbyt wyskoki, spróbuj spokojnie wytłumaczyć swoje racje. Jeśli to nic nie da możesz odmówić przyjęcia mandatu, ale wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego.


Co zrobić, żeby mandat był niższy
Choć nie wszyscy o tym wiedza, na wysokość mandatu wpływa również zachowanie kierowcy podczas kontroli. Policjant ocenia stosunek do popełnionego wykroczenia oraz sytuację finansową sprawcy. Okazanie skruchy i zrozumienie popełnionego wykroczenia – często skutkuje obniżeniem mandatu lub nawet zamianą na upomnienie.

Co zrobić, żeby mandat był wyższy
Świetny sposób by tak się stało to np.: powiedzenie, że łapią tylko porządnych obywateli a prawdziwi złodzieje chodzą po ulicach, itp.


I na koniec…
Co można zrobić najgłupszego?
UCIEKAĆ przed kontrolą drogową. Policjanci wówczas rozpoczynają pościg i traktują uciekającego jak przestępcę. Mogą nawet użyć broni!
Jeśli podczas pościgu kierowca spowoduje wypadek – wówczas na samym mandacie lub utracie prawa jazdy raczej się nie skończy.
Wniosek z policyjnych statystyk dotyczących niezatrzymania się do kontroli drogowej jest prosty – NIE OPŁACA SIĘ TO, wiec nawet nie próbujcie!
Mandat - za co i ile......

Punkty karne - za co i ile...

Temat obejrzany 31687 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


KOMENTARZE tego tematu:      [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyCzy policjant jadący radiowozem za pojazdem ma prawo włączyć światła błyskowe(niebieskie) i krótki sygnał dzwiękowy-modulowany aby zatrzymać pojazd do kontroli?    
Edytowany: 2011-11-09 10:33:02
Według mnie takie zatrzymywanie pojazdów jest niezgodne z Prawem o Ruchu Drogowym.Jadący za mną radiowóz policyjny i znajdujący się w nim policjanci chcąc mnie zatrzymać do kontroli powinni mnie wyprzedzić i funkcjonariusz dać wyrazny sygnał do zatrzymania się lub zrównać się z moim pojazdem i dać sygnał do zatrzymania się..Takie sposoby zatrzymania sie pojazdu do kontroli chyba obowiązują w cywilizowanych krajach Unii Europejskiej.Nie mieszkamy w Stanach Zjednoczonych,gdzie jak widząc na filmach tamtejsi policjanci tak postępują. Może nasi rodzimi policjanci naoglądali się za dużo filmów z Hollywood i stosują taką zasadę? W Niemczech,gdzie bardzo dużo jeżdżę jak trzeba zatrzymać pojazd będęcy w ruchu do kontroli na autostradzie bądż na tzw."landówce" radiowóz zawsze wyprzedza pojazd,który chce zatrzymać,pojawia się napis"podążaj za mną"(bitte folgen) i wówczas wiadomo,że trzeba pojechać za radiowozem w bezpieczne miejsce i poddać się kontroli. U nas w Polsce kontrole drogowe i zatrzymanie pojazdu tzw."kogutami"jest stosowane nagminnie i niezgodne z obowiązującą ustawą. Ponadto chciałbym zwrócić uwagę na przeglądanie przez funkcjonariuszy przewożonego bagażu... Otóż,policjant może wydać tylko polecenie otwarcia bagażnika,znajdującej się w nim torby podróżnej. W żadnym wypadku nie może sam dokonać otwarcia bagażnika bądz też torby podróznej i szukania tam czegokolwiek,za wyjątkiem tego,że posiada ważne postanowienie prokuratora.To jest czynność przeszukania miejsca i bagażu,na którą jest potrzebne takie postanowienie z określeniem pojazdu(nr rej. marka) oraz osoby,której bagaż ma byś sprawdzony.Postanowienie prokuratora nie wymaga zatwierdzenia oraz uzasadnienia. Policjant(tylko w Wydz.Krym) ma prawo przeszukać pojazd,przewożony bagaż oraz osobę(musi to być policjant tej samej płci jeśli chodzi o przeszukanie osoby) na podstawie nakazu kierownika jednostki(czytaj Naczelnika Wydziału Kryminalnego) a także na podstawie legitymacji słuzbowej policjanta. Przeszukania takie muszą być zatwierdzone przez prokuratora i wymagają uzasadnienia!!! Konkludując wszystko w naszym kraju policja "nagina" jak tylko może swoje uprawnienia nie stosując się do KPK ani do Ustawy o Policji.Z pozdrowieniami dla zainteresowanych tematem ADAM.Mój e-mail 1991gl@wp.pl Proszę o komentarze.
Autor: Gość    
      
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl