Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
\- ZDROWIE
\- URODA
\- DZIECKO
\- MIŁOŚĆ
\- SEKS
\- ODZIEŻ
\- OBYCZAJE I TRADYCJE
\- SAVOIR-VIVRE
\- INNE
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak i kiedy zaplanować urlop w 2015 - długie weekendy?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić paszteciki z grzybami i kapustą?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić choinkę z makaronu?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić buche de Noel?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić świąteczny stroik z wykorzystaniem witek brzozowych?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak tradycyjnie ubrać choinkę?
Dodany: 2011-12-19 08:38:02

 Jak tradycyjnie ubrać choinkę? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak tradycyjnie ubrać choinkę? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
O choince
Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do nas zza zachodniej granicy, a konkretnie z Niemiec. I choć na początku mogliśmy ją znaleźć tylko w większych miastach, szybko rozprzestrzeniła się po całym kraju i dziś nie możemy sobie nawet wyobrazić, by w którymś domu mogło jej zabraknąć podczas Wigilii. W obecnych czasach ludzie prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych ozdób, zmyślniejszych aranżacji zapominając o tradycyjnych formach przystrojenia drzewka, a to przecież nie tędy droga! My poradzimy Wam jak ubrać drzewko zgodnie z tradycją.

Jak ubrać
Na choinkę powinniśmy wybrać drzewko świerku, sosny lub jodły, gdyż to one symbolizują życie i płodność. I nie żadne sztuczne twory, tylko prawdziwe, żywe iglaste drzewko, które aż chce się wąchać. A jeśli chcemy być całkowicie zgodni z ludowymi zwyczajami to takie drzewko przynosimy do domu dopiero w Wigilię i jeszcze w ten sam dzień ubieramy. Robimy to w następującej kolejności. Najpierw wieszamy lampki (dawniej świeczki), potem łańcuchy, bombki, cukierki i inne drobne ozdoby. Przed założeniem lampek sprawdźmy je czy świecą, bo może się potem okazać, że całą choinkę trzeba będzie rozbierać.

Czego nie może zabraknąć
Przede wszystkim na bożonarodzeniowym drzewku musi się znaleźć miejsce dla:
- lampek - będą one nas chroniły przed wzrokiem nieżyczliwych nam osób. Pierwotnie były to zwykłe świeczki, które pozwalały się ogrzać w zimny wieczór.
- łańcuchów - są one odzwierciedleniem więzi rodzinnych. Można się też spotkać z opiniami, że jest to symbol węża, który skusił Adama i Ewę.
- gwiazdy na czubku - tak jak Gwiazda Betlejemska prowadziła Trzech Królów do małego Jezusa, tak gwiazda na choince ma nam i naszym bliskim zawsze zapewniać szczęśliwy powrót do domu.
- bombek - mają nas ochraniać przed demonami.
- jabłek - jako pamiątka kuszenia Adama i Ewy. Jest to symbol zdrowia, witalności i urody.
- aniołków - w różnych formach, jako pierniczki, bombki, z materiału, ze słomy, Ich zadanie jest bardzo proste - mają opiekować się nami i całym domem.
- orzechów - najczęściej zawijało się je w złotko. Zapewnią nam dobrobyt i witalność
- pierniczków - zapewnią nam one dobrobyt.
- dzwoneczków - które zapowiadały szczęśliwe zdarzenia i radosne nowiny.
Dodatkowo na gałązce naszego drzewka powinniśmy położyć opłatek, którym będziemy się dzielili przy wigilijnej kolacji, gdyż dzięki temu zapewni on nam zgodę w rodzinie.

Jak widzimy tradycyjne ozdoby nie zostały wybrane przypadkowo tylko wszystkie symbolizują jakiś ważny aspekt życia każdego człowieka. Dlatego zachęcamy do podtrzymywania świątecznych zwyczajów i do przystrojenia choinki wyżej wymienionymi ozdobami. Pamiętajmy, że Boże Narodzenie to święto wybitnie rodzinne. Z tego też powodu przy strojeniu drzewka powinna uczestniczyć cała rodzina. Pozwoli to nam spędzić czas razem i zbliżyć się do siebie.

Jeszcze jedna kwestia związana z choinką i tradycją. Według dawniejszych obyczajów niektóre ozdoby powinniśmy wykonać sami w okresie adwentu. Na pewno młodsi członkowie rodziny chętnie skorzystają z takiej okazji, aby popisać się swoją inwencją twórczą i z zapałem zabiorą się do pracy.My, jako iż jest to święto rodzinne, powinniśmy im w tym pomóc.

Autor: Gość    
Temat obejrzany 2635 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl