Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
\- ZDROWIE
\- URODA
\- DZIECKO
\- Ciąża
\- Zdrowie
\- Wychowanie
\- Żywienie
\- Inne
\- MIŁOŚĆ
\- SEKS
\- ODZIEŻ
\- OBYCZAJE I TRADYCJE
\- SAVOIR-VIVRE
\- INNE
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak sobie pomóc w chorobie wrzodowej?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak pomóc dziecku z astmą w funkcjonowaniu w szkole?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak poradzić sobie z potówkami?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak poradzić sobie z zaparciami?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak poradzić sobie ze wzdęciami i gazami?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak poradzić sobie z kolką u niemowląt?
Dodany: 2014-01-06 07:33:08

Kolka niemowlęca to dolegliwość, która dotyka niemal co drugie dziecko. Zazwyczaj ustępuje samoistnie przed ukończeniem piątego miesiąca życia, ale do tego czasu potrafi się codziennie naprzykrzać zarówno maluchom, jak i ich rodzicom. Napady kolki bardzo często pojawiają się o tych samych porach, a ich najbardziej powszechnymi objawami są: mocny i niedający się powstrzymać płacz, wzdęty brzuszek oraz energiczne wierzganie i podkurczanie nóg. Nie sposób wtedy uspokoić dziecko, co dodatkowo stresuje jego opiekunów. A więc jak nie zwariować i przynieść ulgę maluchowi?

Herbatki
Warto podawać dziecku herbatkę z kopru włoskiego lub kminku. Obie pomagają pozbyć się wzdęć i uregulować układ pokarmowy.

Dieta
Jeżeli karmisz piersią postaraj się zmienić swoją dietę – unikaj potraw ciężkostrawnych, pikantnych, wzdymających oraz wysoko przetworzonych (np. z dużą ilością konserwantów i ulepszaczy smaku). Dobrze jest także zrezygnować z produktów mlecznych i jedzenia oraz picia codziennie tych samych produktów. Pamiętaj, że to co sama jesz ma bardzo duży wpływ na samopoczucie i zdrowie dziecka, dlatego Twoja dieta powinna być odpowiednio zbilansowana.

Karmienie
Przed karmieniem warto położyć malucha na brzuszku, a po jedzeniu należy ponosić dziecko w pozycji pionowej, aby mu się odbiło, co zmniejszy liczbę gazów, które potem dostaną się do jelit i będą potęgowały dolegliwości. Jeśli masz dużo mleka w piersiach i wypływa ono bardzo szybko, to przed karmieniem postaraj się odciągnąć pewną jego część, pomoże to zwolnić tempo ssania i maluch nie nałyka się tyle powietrza. Natomiast podczas karmienia z butelki stosuj smoczki o małych dziurkach i dostosowane do wieku szkraba, w ten sposób sprawisz, że dziecko będzie jadło mniej łapczywie i do jego brzuszka dostanie się mniej powietrza. Unikamy także przekarmiania.

Noszenie
Noszenie, kołysanie, bujanie i wszelkie tego typu zabiegi działają uspokajająco na dziecko i pomagają mu zasnąć. Zwłaszcza jeśli czuje bliskość z rodzicem.

Ciepło
Przyłożenie do brzuszka ciepłego okładu (np. wilgotną od ciepłej wody lub dopiero co wyprasowaną pieluchę tetrową) może przynieść ulgę, gdyż działa on rozkurczowo i uspokajająco. Dobre rezultaty daje także ogrzewanie brzucha strumieniem ciepłego powietrza z suszarki, a towarzyszący temu szum dodatkowo zaciekawia malucha i pozwala mu zapomnieć o dolegliwościach. Ponadto świetnie sprawdza się kąpiel w cieplej wodzie, ponieważ przypomina to dziecku środowisko jakie otaczało go w łonie matki, czyli w miejscu gdzie czuło się najbezpieczniej – znikają wtedy wszystkie stresy i nieprzyjemne odczucia.

Masaże
Masaże brzuszka stymulują pracę jelit i ułatwiają pozbycie się z nich gazów. Najlepiej zaczynać masaż od okolic pępka i, stosując ruchy kołowe zgodne z ruchami zegara, rozszerzać go na cały brzuszek, a potem kilkukrotnie zgiąć nóżki dziecka, lekko dociskając je do brzuszka. Nacisk nie powinien być zbyt mocny, masowania nie należy stosować zaraz po karmieniu, bo to może doprowadzić do zwrócenia pokarmu, a przy tym nasze dłonie nie mogą być zimne (można masować np. przez ciepłą pieluchę). Dziecko powinno leżeć na pleckach.

Spokój
Dziecko doskonale wyczuwa atmosferę panującą w domu i nastrój rodziców, dlatego jeśli wokół panuje harmider, a mama i tato są zdenerwowani, np. z powodu ciągle płaczącego malucha, to brzdąc również będzie niespokojny, co może nasilać objawy kolki – błędne koło. W takim wypadku warto zadbać o ciszę w domu, a w tle puścić płytę z relaksującymi dźwiękami (szum morza, lasu itp.) lub odkręcić kran. Natomiast jeśli czujemy się już wyczerpani i mamy zszargane nerwy, to dobrze jest poprosić o chwilowe zastępstwo babcię lub dobrą koleżankę. Sami wtedy odpoczniemy, a i dziecko może się uspokoić, gdy udzieli mu się nastrój spokojnej opiekunki.

Apteka
Na koniec możemy udać się do apteki po produkty farmaceutyczne, które złagodzą dolegliwości związane z kolką. Należy pytać o preparaty na wzdęcia lub działające uspokajająco. Oczywiście zaznaczając przy tym, że będą one stosowane u niemowlaka.

Temat obejrzany 2129 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl