Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
\- ZDROWIE
\- URODA
\- Kosmetyki
\- Makijaż
\- Zabiegi
\- Piercing / tatuaż
\- Inne
\- DZIECKO
\- MIŁOŚĆ
\- SEKS
\- ODZIEŻ
\- OBYCZAJE I TRADYCJE
\- SAVOIR-VIVRE
\- INNE
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak i kiedy zaplanować urlop w 2015 - długie weekendy?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak uprawiać czosnek?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak odróżnić polski czosnek od chińskiego?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić syrop z owoców czarnego bzu?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak rozpoznać udar?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak się pozbyć jęczmienia na oku?
Dodany: 2012-10-04 08:33:55

 Jak się pozbyć jęczmienia na oku? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak się pozbyć jęczmienia na oku? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Jęczmień pojawiający się na dolnej lub górnej powiece to ropna zmiana wywołana infekcją bakteryjną. Czasami występuje na zewnętrznej, a czasami po wewnętrznej stronie powieki. Zmiana osiąga niewielkie rozmiary, jak ziarnko jęczmienia, ale boli, ogranicza widoczność i może brzydko wyglądać. Jeżeli jęczmień jest źle leczony lub nawraca istnieje ryzyko, że przerodzi się w gradówkę.

Objawy
W początkowej fazie powstawania ropnia oko zaczyna swędzieć i pobolewać, na skórze występuje zaczerwienienie, a palcem możemy na niej wyczuć małe stwardniałe zgrubienie. W dalszej części rozwoju powieka zaczyna puchnąć, ból się nasila, a na środku zaczerwienienia uwidacznia się żółta plamka – centrum ropnia. W przypadku jęczmienia wewnętrznego jest jeszcze gorzej, gdyż przy każdym mrugnięciu możemy odczuwać dyskomfort taki jak wtedy, gdy do oka wleci nam muszka lub zagnie się rzęsa. Zmiana zazwyczaj samoistnie znika po kilku dniach (pęknie lub się zasuszy), ale zdarzają się przypadki kiedy utrzymywała się ponad 10 dni i pomóc mógł tylko chirurgiczny zabieg.

Profilaktyka
Ciężko zabezpieczyć się przed jęczmieniem, gdyż może go spowodować nawet brud z powietrza, który przypadkowo wleci nam do oka, ale możemy zminimalizować jego ryzyko poprzez noszenie na zewnątrz okularów i nie przecieranie oczu brudnymi rękoma. Jest to istotne zwłaszcza u osób mających problemy z nawracającym jęczmieniem, który zawsze występuje w tym samym miejscu.

Jak wyleczyć
Znaną i powszechnie używaną metodą na pozbycie się jęczmienia jest przykładania do niego złotej obrączki. Jest to bardzo dobry sposób i niekoniecznie musi do niego być użyta obrączka, bo wystarczy jakikolwiek złoty przedmiot. Jednak, aby był on skuteczny, to złoto należy przykładać co najmniej kilka razy dziennie i najlepiej jakby było lekko ogrzane np. poprzez szybkie pocieranie o spodnie. Dlaczego jest to skuteczny sposób? Ponieważ złoto ma właściwości bakteriobójcze, a ciepło przyspiesza gojenie się zmiany.

Skoro już o cieple wspomnieliśmy to należy tu dodać, że do jęczmienia można przykładać jakikolwiek ogrzany przedmiot. Oczywiście, jeśli ten jest czysty lub wyparzony. Nie da to takich rezultatów jak bakteriobójcze złoto, ale często słyszy się, że ludzie stosują łyżeczki od mieszania herbaty, jajka gotowane na twardo itp., i ma to swoją rację, ba najważniejsze w leczeniu jest ogrzanie zmiany. O wiele lepsze rezultaty otrzymamy, gdy zamiast np. łyżki przygotujemy sobie ciepły okład z roślin mających działanie bakteriobójcze i wysuszające. Do takich należą między innymi: rumianek, zielona herbata, natka pietruszki, cebula, ziele świetlika. Te wszystkie zioła, odpowiednio przygotowane, dostaniemy za kilka złotych w większości aptek i sklepów zielarskich, ale możemy także użyć zwykłych herbat w saszetkach (zaparzoną i lekko ostudzoną saszetkę łatwo można przyłożyć do oka), a z cebuli zrobić własną papkę gotując ją w małej ilości wody i rozgniatając widelcem (ugotowana nie będzie już piekła). Ciepły kompres należy robić kilka razy dziennie i pozostawiać go aż do wystygnięcia lub na całą noc.

Oprócz ziół warto także skorzystać z maści i kremów . W aptece dostaniemy np. Zovirax (ok. 12zł), Hascovir (ok. 6zł), Oxycort A (ok. 19zł na receptę) i wszystkie z nich działają bardzo dobrze, a przy tym nie musimy się męczyć z przygotowywaniem różnych okładów. Dodatkowo można zaopatrzyć się w sól fizjologiczną, dzięki której będziemy mogli przepłukiwać oko pozbywając się w ten sposób ropnego wycieku. Natomiast jeżeli zmiana jest oporna na leczenie to należy udać się do lekarza rodzinnego lub okulisty, który zaleci zastosowanie mocniejszych maści sterydowych lub chirurgiczny zabieg nacięcia ropnia. Przestrzegamy przed próbami przekłucia guzka w domowych warunkach, ponieważ może się to skończyć zablokowaniem gruczołów łojowych i rozwinięciem gradówki, która niemal zawsze wymaga chirurgicznego zabiegu.

Poza tymi metodami możemy zastosować jeszcze dwie inne, choć nieco mniej skuteczne. Pierwszą z nich jest zmiana sposobu odżywiania na taki, który bardziej wzmocni organizm i dostarczy mu wszystkich potrzebnych składników ułatwiając w ten sposób walkę nie tylko z jęczmieniem, ale i z innymi chorobami. Dlatego warto częściej jeść owoce i warzywa (szczególnie czosnek i cebulę) i odłożyć odchudzającą dietę na później. Drugim sposobem jest zastosowanie się do powiedzenia często wypowiadanego podczas drobnych zranień, a brzmiącego - „wylizać się z tego”. Nasza ślina również ma pewne zdolności bakteriobójcze i nakładanie jej na zmianę, w przypadku braku innych specyfików, może trochę przyspieszyć czas gojenia.

Co jeszcze
Pamiętajmy, że jęczmień to zmiana wywołana bakteriami gronkowca i przez cały okres występowania może dalej rozsiewać zarazki - jest zaraźliwy. Z tego powodu należy używać własnego ręcznika i kosmetyków do oczu, bo może się zdarzyć, że przeniesiemy bakterię na innego domownika (szczególnie uważamy na dzieci i młodzież, których bardzo łatwo zarazić) lub nawet na swoje własne drugie oko.

Temat obejrzany 96518 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl