Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
\- ZDROWIE
\- Sposoby na choroby
\- Medycyna niekonwencjonalna
\- Zdrowy tryb życia
\- Inne
\- URODA
\- DZIECKO
\- MIŁOŚĆ
\- SEKS
\- ODZIEŻ
\- OBYCZAJE I TRADYCJE
\- SAVOIR-VIVRE
\- INNE
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak przyciemnić skórę domowymi sposobami?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak bez okularów dobrze widzieć odległe przedmioty?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak rozluźnić zmęczone oczy?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak pozbyć się kurzajek unikając wizyty u dermatologa?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak poradzić sobie z kurzą ślepotą?
Dodany: 2014-10-15 07:13:24

 Jak poradzić sobie z kurzą ślepotą? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak poradzić sobie z kurzą ślepotą? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Ślepota zmierzchowa, zwana potocznie kurzą ślepotą, to nic innego jak niedowidzenie przy słabszym oświetleniu. To drugie określenie wzięło się stąd, iż kury, jak i inne ptaki, bardzo słabo widzą po zmroku, dlatego powstało takie analogiczne porównanie. Na schorzenie cierpią częściej kobiety niż mężczyźni, jednak bez względu na płeć dla każdego jest ono tak samo uciążliwe, gdyż sprawia, że praca w półmroku jest niemal niemożliwa (np. kierowanie samochodem). Jak rozpoznać i leczyć kurzą ślepotę?

Objawy


Początkowe stadium schorzenia to dłuższe przyzwyczajanie się wzroku w trakcie przechodzenia z jasnego do ciemnego pomieszczenia (np. do sali kinowej). Zwykle najpóźniej po pięciu minutach od wejścia do przyciemnionego miejsca nasze oko potrafi już rozpoznać kontury poszczególnych przedmiotów, jeśli trwa to dłużej, to powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy. Drugi sygnał to pogorszenie się wzroku w ciemni (np. problem z ostrością widzenia, niedostrzeganie niektórych przedmiotów lub zmniejszenie kąta widzenia). Wszystkie te objawy mogą się nasilać, niekiedy szybciej, niekiedy wolniej, a nieleczenie kurzej ślepoty może się skończyć nawet całkowitą utratą wzroku.

Przyczyny


Najczęstszą przyczyną powstania ślepoty zmierzchowej jest niedobór witaminy A oraz jej prowitaminy, czyli beta-karotenu. Istotny jest również cynk, którego niedobór upośledza metabolizm witaminy A. Oprócz tego kurza ślepota może być także wynikiem uszkodzenia nerwu wzroku, zmian zwyrodnieniowych siatkówki oraz spadkiem po przodkach, gdyż schorzenie to jest również przekazywane kolejnym pokoleniom w genach.

Leczenie i zapobieganie


Leczenie i zapobieganie kurzej ślepocie zasadniczo polega na tym samym. Na początek warto wzbogacić swoją dietę w produkty bogate w witaminę A, beta-karoten oraz cynk. Najwięcej znajdziemy ich w:
- witamina A – wątrobie, maśle, śmietanie, tłustym mleku, żółtych serach, żółtkach jaj
- beta-karoten – marchwi, zielono liściastych warzywach (szpinak, sałata itp.), dyni, czerwonej papryce, pomidorach, fasolce szparagowej
- cynk – ostrygach, rybach, chudym mięsie, gorzkiej czekoladzie, nasionach dyni
Szczególnie zadbać o to powinny osoby, które dodatkowo uskarżają się na częste stany zapalne, oporne gojenie się ran, ogólne pogorszenie się wzroku, suchość oczu i śluzówek, przesuszenie skóry, łamliwość paznokci, objawy anemii, brak apetytu, bo właśnie takie mogą być objawy niedoboru witamina A i cynku.

Często doradza się pacjentom, by zrobili sobie badanie krwi określające ilości witaminy A w organizmie, jednak niewiele punktów diagnostycznych przeprowadza takie analizy, a jeśli już, to są one drogie. Lepiej udać się do okulisty, aby ten zbadał dno naszego oka. Zabieg ten nazywa się oftalmoskopia, jest bezbolesny i pozwala określić czy mamy do czynienia ze ślepotą zmierzchową, czy może z inną chorobą. Poza tym lekarz przepisze nam odpowiednie krople nawilżające oczy i suplementy diety, szybko uzupełniające najważniejsze dla wzroku witaminy i minerały.

Im szybciej zdiagnozujemy ślepotę zmierzchową tym łatwiej będzie nam zatrzymać jej rozwój. Nieleczona może zakończyć się retinopatią barwnikową, czyli nieodwracalnym pogorszeniem wzroku.

Temat obejrzany 2687 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl