Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
\- MAJSTERKOWANIE
\- REMONT I NAPRAWA
\- OGRÓD
\- INNE
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak domowymi sposobami usunąć kamień z pralki?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić mydło z kasztanów?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak znaleźć skreśloną cyfrę? (matematyczny trik)
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić miotłę z gałązek brzozy?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak przygotować trawnik do nowego sezonu?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak usunąć plamy z wykładzin i dywanów?
Dodany: 2013-03-09 08:06:21

 Jak usunąć plamy z wykładzin i dywanów? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak usunąć plamy z wykładzin i dywanów? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Wykładziny i dywany, to jedne z najbardziej podatnych na zabrudzenia materiały, które możemy spotkać w domu. Trudno się temu dziwić, skoro wszystko co upuścimy lub wylejemy spada na dół i ląduje na podłodze od razu zostawiając po sobie ślad. A, co jeszcze gorsze, gdy nie zauważymy takiej świeżej plamy i ją zadepczemy, to pozbycie się zabrudzenia będzie niemal graniczyło z cudem. Dlatego pierwsza zasada czyszczenia dywanów brzmi – plamy usuwamy natychmiast po ich zrobieniu (wyjątek: plamy z błota pozostawiamy do wyschnięcia). Według drugiej zasady, detergenty i sposoby, które stosujemy pierwszy raz, należy sprawdzić na dywanie w niewidocznym miejscy, aby sprawdzić czy nie spowodują przebarwień. Pamiętamy także, aby wszystkie plamy starać się czyścić od jej zewnętrznych brzegów do środka, aby była ona jak najmniejsza.
A teraz sposoby na plamy:

Kawa i herbata - Plamę zalewamy wodą mineralną i osuszamy poprzez przykładanie papierowych ręczników lub innych chłonnych materiałów. Woda z kranu jest zbyt twarda i zażelaziona, więc nie da takich rezultatów jak woda butelkowana.

Napoje, mleko, lody, soki itp. - Do świeżych plam przykładamy papierowe ręczniki, aby wchłonęły wilgoć. Po osuszeniu przemywamy plamę roztworem wody i octu (łyżka octu na litr wody) lub wody i amoniaku (dwie łyżki amoniaku na litr wody). Po ustąpieniu plamy ponownie suszymy miejsce ręcznikami.

Wino i inne alkohole - Świeżą plamę zbieramy ręcznikiem, następnie podlewamy czystą wodą gazowaną i ponownie osuszamy. Innym sposobem, który najlepiej sprawdza się w przypadku czerwonego wina, jest zasypanie plamy sporą ilością soli i odczekaniem do wchłonięcia całego płynu. Potem zbieramy całą sól i myjemy dywan mydlinami. Gdyby oba sposoby zawiodły, to należy przemyć plamę roztworem wody i octu (5 łyżek octu na litr wody), a następnie przetrzeć miejsce wilgotną szmatką i osuszyć.

Mocz, odchody i wymiociny - Plamę z moczu polewamy gazowaną wodą i osuszamy papierowymi ręcznikami, a odchody i wymiociny delikatnie zbieramy podważając od spodu w miarę możliwości. Następnie przemywamy zabrudzone miejsce gąbką maczaną w wodzie z octem (5 łyżek octu na litr wody).

Krew - Plamę, na przemian, osuszamy ręcznikami i polewamy chłodną, mineralną wodą. Na koniec możemy przemyć ją jeszcze wodą z amoniakiem (2 łyżki amoniaku na litr wody) i dokładnie wysuszyć.

Atrament - Nadmiar atramentu delikatnie zbieramy gąbką, a resztę zasypujemy solą lub spryskujemy sprayem do włosów i po wyschnięciu zbieramy odkurzaczem. Na koniec plamę przemywamy octem z wodą (pół na pół), potem zwykłą wodą i suszymy papierowymi ręcznikami lub suszarką do włosów.

Olej, tłuszcz - Zasypujemy dużą ilością talku i pozostawiamy do zastygnięcia. Potem delikatnie zbieramy całość. Można także przemyć plamę alkoholem (np. wódką) lub wodą z amoniakiem (2 łyżki amoniaku na litr wody).

Zupa, sos, gulasz, ketchup, musztarda - Nadmiar zbieramy ręcznikiem, a resztę zalewamy mineralną wodą i osuszamy. Jeśli to nie pomoże, to pokrywamy plamę pianką do golenia, a następnie wycieramy pod włos i przemywamy zwykłą wodą lub lepiej wodą z amoniakiem albo octem (na litr wody dwie łyżki octu lub amoniaku).

Czekolada - Zbieramy jej nadmiar, a pozostałość namaczamy zwykłą wodą i obsypujemy odrobiną proszku do prania lub nanosimy mydło w płynie. Po chwili całość wycieramy ściereczką lub gąbką i jeszcze raz przemywamy wodą. Osuszamy.

Guma do żucia - Do gumy przykładamy kostkę lodu. Po chwili guma stwardnieje i będzie można ją skruszyć pocierając w palcach. Jej drobinki zbieramy odkurzaczem, a pozostałość możemy przetrzeć ręcznikiem namoczonym benzyną ekstrakcyjną lub alkoholem i na koniec przemyć zwykłą wodą oraz osuszyć. W sklepach są także dostępne specjalne preparaty do usuwania gum z dywanów.

Owoce - Plamy po owocach przecieramy szmatką zamoczoną w roztworze wody i denaturatu (10 łyżek wody na 3 łyżki denaturatu). Następnie przemywamy zwykłą wodą i osuszamy.

Wosk - Do zabrudzenia przykładamy papierowy ręcznik, bibułę lub nawet papier gazetowy i przesuwamy po nim żelazko ustawione na prasowanie wełny. Wosk wsiąknie w papier. Żelazko należy często przesuwać, aby na dywanie nie pojawiły się przypalone ślady. Co jakiś czas wymieniamy papier na nowy, a wywabianie plamy kończymy, gdy na kolejnym arkuszu nie zauważymy już tłustych plam. Pomiędzy cyklami robimy kilka minut przerwy, żeby wykładzina trochę ostygła, co zminimalizuje ryzyko przypalenia.

Błoto - Tego rodzaju plamę pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie czyścimy odkurzaczem. Pozostałości zbieramy gąbką moczoną w wodzie z octem (łyżka octu na szklankę wody), przemywamy zwykłą wodą i osuszamy.

Sierść - Choć sierść plam nie tworzy, to jednak na żadnym dywanie i wykładzinie nie wygląda zbyt ładnie. Łatwo ją zbierzemy, gdy przetrzemy owłosione miejsce mokrą gąbką.

Na koniec - W przypadku wszystkich wymienionych plam, gdyby wspomniane metody nie były do końca skuteczne, a także kiedy zabrudzenie jest mocno zadeptane, z pomocą przyjdą nam jeszcze dwie uniwersalne metody czyszczenia. Pierwszą z nich jest spryskanie plamy płynem do mycia okien i przecieranie jej szmatką lub nawet miękką szczoteczką, a drugim namoczenie szmatki w płynie do czyszczenia dywanów i dokładne szorowanie zabrudzenia. Oczywiście, należy wcześniej sprawdzić czy takie preparaty nie zaszkodzą naszym wykładzinom, a także nie stosować kilku na raz, bo połączone mogą się okazać niebezpieczne dla każdego materiału. Po każdej metodzie przemywamy miejsce po plamie zwykłą wodą i osuszamy.

Jeżeli mimo wszystko nadal masz problem, to pozostaje Ci już tylko oddanie wykładziny w ręce specjalistów.

Temat obejrzany 15068 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


KOMENTARZE tego tematu:      [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyTrwałe usunięcie plam    
Edytowany: 2015-01-30 09:06:50
Wszystkie wymienione sposoby są oczywiście pomocne. Należy jednak pamiętać, że aby usunięcie plamy było skuteczne należy odessać ją z powierzchni w sposób trwały. W tym celu nieodzowne jest użycie urządzenia ekstrakcyjnego, które pozwoli odciągnąć z powierzchni rozpuszczoną wcześniej plamę. Więcej informacji na temat pielęgnacji wnętrz tutaj: http://warszawa-pranie-dywanow.pl/oferta.html
Jeśli plama zostanie jedynie rozcieńczona lub rozmazana, ale nie odessana zachodzi obawa że po wyschnięciu znów pojawi się na dywanie lub wykładzinie.
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJolka    
Edytowany: 2015-09-08 22:25:07
Jeżeli już wszystkie możliwe sposoby na usunięcie plam zawiodą to nie ma innej opcji, jak tylko oddać dywan do profesjonalnego czyszczenia. Kilka razy korzystałam z takiej opcji w pierzdywan.pl Przy małych dzieciach w domu taka forma czyszczenia może sie okazać niezbędna.
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyGusz    
Edytowany: 2016-07-30 09:07:40
Jeżeli macie problem z plamami, to nie bójcie się wysłąć ich do firmy czyszczącej. Takie usługi są coraz tańsze, przynajmniej u mnie (wrocław) wysyłam do kliniki dywanów i po kilku dniach dywany są jak nowe ;) Wiadomo, jak to coś małego, to sama to czyszczę, ale jak się na jakiejś imprezie rodzinnej dzieci dorwą do zabawy, to dywany na tym cierpią i to strasznie - i potem domowe sposoby czyszczenia nie dają sobie już rady
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisymaria    
Edytowany: 2016-12-08 09:18:42
Ja Też wolę oddać dywan do firmy piorącej, bo sama nie mam warunków w mieszkaniu żeby uprać i wysuszyć dywan. Ostatnio prałam w Klinice Dywanów i bardzo
dobrze się spisali, dywan jest czysty i pachnący
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl