Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
\- MAJSTERKOWANIE
\- REMONT I NAPRAWA
\- OGRÓD
\- Rośliny ozdobne
\- Owoce i warzywa
\- Szkodniki
\- Inne
\- INNE
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić sałatkę z kapusty, ogórków i papryki na zimę?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zabezpieczyć telefon z Androidem przed kradzieżą?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak wybrać lodówkę turystyczną?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak obronić się przed agresywnym psem?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak założyć ogród... na balkonie?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na zimę?
Dodany: 2014-11-04 07:03:04

 Jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na zimę? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na zimę? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Masz rośliny doniczkowe, których na zimę nie zabierasz do domu? W takim razie powinieneś zadbać o to, by dobrze zniosły nawet największe mrozy. To bardzo ważne, dużo ważniejsze niż okrywanie roślin ogrodowych, bo tamte mają korzenie głęboko pod ziemią i są chronione sporą warstwą gleby. Tymczasem korzenie roślin doniczkowych znajdują się zaraz za cienką ścianką pojemnika i o przemarznięcie nietrudno. A wiadomo – przemarznięcie korzeni, to dla rośliny niemal pewna śmierć. Dlatego należy o nie szczególnie zadbać. I zaraz się dowiesz jak to zrobić w czterech prostych krokach.

Umiejscowienie
Krok pierwszy to znalezienie odpowiedniego miejsca dla rośliny. Przede wszystkim powinno ono być osłonięte od wiatru i w miarę możliwości znajdować się pod zadaszeniem. Osłonięcie od wiatru sprawi, że roślina nie będzie tak szybko się wychładzać, a daszek uchroni ją przed opadami, dzięki czemu żadna łodyga ani gałązka nie połamie się podczas sowitych śnieżyc. Jeżeli donice znajdują się na balkonie lub tarasie, to przysuwamy je pod samą ścianę budynku – tam będzie im najlepiej. Warto także zwrócić uwagę na nasłonecznienie danego miejsca, bo tak samo, jak mróz szybko wychłodzi roślinę, tak samo słońce prędko ją rozgrzeje (zwłaszcza doniczkę), przez co może zostać przedwcześnie pobudzona do życia, a to źle się dla niej skończyć, jeśli nadejdą ponowne mrozy. Tak więc staramy się ustawić doniczki raczej w lekko zacienionych miejscach.

Izolowanie spodu donicy
Krok drugi to odizolowanie spodu donicy od podłoża. Korzenie naszych roślin będą próbowały wbić się jak najgłębiej w ziemię, jednak gdy napotkają przeszkodę w postaci spodu pojemnika zaczną się kłębić tuż przy nim, bezskutecznie szukając możliwości dalszej penetracji. To sprawi, że właśnie w dolnej części donicy korzeni będzie najwięcej i dlatego pod pojemnik należy wstawić izolator. Może to być drewniana płyta, styropian, czy nawet kawałki starej karimaty. Pamiętajmy, że całość powinna być stabilna, aby przy wietrze roślina się nie przewróciła.

Zabezpieczenie doniczki
Krok trzeci to zabezpieczeni całej doniczki. Korzenie rośliny zgromadzą się przy spodzie donicy, ale sporo będzie ich również przy ściankach bocznych. Dlatego musimy osłonić cały pojemnik od zimnych wiatrów i niskiej temperatury. Najłatwiej zrobić to poprzez włożenie doniczki np. do kartonowego pudła, drewnianej skrzyni, torby bazarowej lub innego pojemnika. Kartonowe pudła dostaniemy za darmo w każdym supermarkecie, wystarczy o nie zapytać obsługę. Wolną przestrzeń pomiędzy donicą i ścianami pudła należy wypełnić pomiętymi gazetami, sosnowymi gałązkami, korą, słomą, drewnianymi ścinkami, szmatkami lub innym dobrym izolatorem. Osłonić doniczki można już na początku zimy, kiedy tylko pojawią się pierwsze przymrozki.

Zabezpieczenie rośliny
Ostatni krok to zabezpieczenie tych części rośliny, które wystają ponad ziemię. Pod koniec jesieni możemy obwiązać, drutem lub taśmą osłonkową, rozgałęzione drzewka (np. tuję), których nie udało się wstawić pod żaden daszek. Uchroni to je przed połamaniem gałęzi w razie opadów śniegu. Natomiast, gdy temperatura codziennie będzie poniżej 5oC powinniśmy całe rośliny okryć agrowłókniną (najlepiej zimową) lub jutą. Te mniejsze można osłonić słomą albo sosnowymi gałązkami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować także inne okrywy, ale powinny one być przepuszczalne, tak by woda z rośliny mogła spokojnie odparowywać. Nie zaszkodzi również wysypać na ziemię w doniczce sosnowych igieł lub kory – zabezpieczą wierzchnią warstwę gleby oraz pień rośliny, a przy tym nie będą przeszkadzać, gdy przyjdzie pora podlewania i łatwo da się je zebrać po zimie.

Osłonę z agrowłókniny lub innego tworzywa ściągamy, gdy prognozy nie będą już wskazywać całodniowych mrozów, a temperatura zacznie podnosić się powyżej zera. Pozwoli to roślinie ruszyć do nowego sezonu. Natomiast zabezpieczenie doniczki możemy zostawić nawet do początku prawdziwej wiosny, nie będzie ono w żaden sposób przeszkadzać naszej lokalnej florze.

I to już wszystko. Tak zabezpieczone donice na pewno nie przemarzną i rośliny spokojnie przetrwają do kolejnego sezonu. Pamiętajmy tylko, że niektóre z nich, zwłaszcza te pochodzące z cieplejszych krajów, na czas chłodnych dni musimy zabrać do domu albo wstawić do altanki, inaczej zginą bez względu na to, jak bardzo zostaną opatulone. Poza tym nie zapominamy, że w zimie rośliny również trzeba podlewać, lecz rzadziej niż zwykle. Ziemia powinna być tylko lekko wilgotna.

Temat obejrzany 2695 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl