Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
\- MAJSTERKOWANIE
\- REMONT I NAPRAWA
\- OGRÓD
\- Rośliny ozdobne
\- Owoce i warzywa
\- Szkodniki
\- Inne
\- INNE
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić karmnik dla ptaków z kokosa?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak i kto powinien odśnieżać chodnik wokół posesji?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak nie podjadać wieczorem?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak uprawiać czosnek?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak założyć ogród... na balkonie?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak przygotować trawnik do nowego sezonu?
Dodany: 2014-03-01 07:24:02

 Jak przygotować trawnik do nowego sezonu? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak przygotować trawnik do nowego sezonu? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Kiedy zima się kończy, topnieją ostatnie śniegi i nie ma już nocnych przymrozków, to najlepszy okres do zabrania się za pierwsze wiosenne porządki na działkach. Najczęściej przygotowujemy wtedy grządki do wysiewu, przycinamy gałęzie drzewek i rozpoczynamy walkę z budzącymi się do życia szkodnikami. Natomiast całkowicie zapominamy o trawnikach. A szkoda, bo one również wymagają pielęgnacji i poświęcenie im kilku minut pozwoli nam cieszyć się żywą, piękną zielenią pod stopami, aż do samej zimy.

Grabienie
Zaczynamy od grabienia trawnika. Jest to podstawowa czynność, która pozwala pozbyć się wierzchniej warstwy zeschniętych ździebeł, liści i mchów, czyli tak zwanego filcu. Tenże filc blokuje parowanie przesączonej wodą gleby, a także utrudnia do niej dostęp powietrza i słońca, co może zapoczątkować procesy gnilne i rozwój mikrobów. Do grabienia używamy zwykłych grabek, jednakże dopóki trawa się nie wzmocni, nie dociskamy ich zbyt mocno. Jeżeli filc łatwo schodzi trawnika, to staramy się grabić w jednym kierunku.

Uzupełnianie ubytków
Po grabieniu zabieramy się za uzupełnienie łysych części trawnika (je także uprzednio grabimy, aby ułatwić wzrost nowych roślin). Dosiewamy w takie miejsca nasiona takiej samej trawy, jaka już rośnie w pozostałej części ogrodu lub specjalnej mieszanki regeneracyjnej. Możemy je przysypać z wierzchu próchniczą ziemią. Potem wysiew ugniatamy lub wałkujemy i podlewamy.

Nawożenie
Aby dobrze odżywić glebę po zimie rozsiewamy na trawniku różne nawozy oparte na azocie, które ułatwią ponowne rozwinięcie się trawy. Po nawożeniu obficie podlewamy trawnik, aby wszystkie składniki dobrze wchłonęły się w glebę.

Aeracja i wertykulacja
Aeracja i wertykulacja to inaczej napowietrzanie, czyli pionowe nacięcie lub nakłucie ziemi, aby powietrze miało ułatwiony dostęp do korzeni roślin. Najczęściej używa się do tego specjalnych, ręcznych lub mechanicznych, aeratorów albo weltykulatorów. Nie są one zbyt tanie, bo kosztują od 40 złotych za najprostsze urządzenia, do nawet kilku tysięcy za spalinowe pojazdy. Wyglądem przypominają kosiarki, grabki lub są specjalnymi nakładkami na buty (chodząc nakłuwamy darń). Ale jeśli nie masz dużego trawnika, to raczej nie ma potrzeby ich kupowania, gdyż bardzo dobrze do „dziurawienia” gleby nadają się domowej roboty aeratory oraz widły wbijane na głębokość do 10 cm. Aerować możemy trawniki przynajmniej dwuletnie i robimy to najlepiej po pierwszym koszeniu w roku, a także jesienią.

Po napowietrzaniu warto rozsypać po trawniku piach i go przegrabić. W ten sposób zabezpieczymy się przed rozrostem mchów.

Wałowanie
Warto także przejechać po trawie wałkiem (70-90 kg), który wyrówna źdźbła oraz nierówności terenu i sprawi, że trawnik będzie wyjątkowo ładnie się prezentował. Ale nie wałkujemy, dopóki ziemia jest bardzo mokra i robi się z niej błoto. W takim wypadku staramy się także unikać chodzenia po niej.

Koszenie
Pierwsze w nowym roku koszenie powinno odbyć się dopiero, gdy trawa nabierze koloru świeżej zieleni i nie powinno ono być zbyt niskie.

Podlewanie
Po zimie zazwyczaj nie ma potrzeby intensywnego podlewania trawnika (oprócz momentu, gdy chcemy, by nawóz dobrze się wchłonął). Ziemia jest jeszcze dobrze nasączona wodą, więc nawadniamy ją dopiero po jej lekkim przeschnięciu. W ten sposób unikniemy gnicia trawy, powstawania kałuży i błota, które mogą zniszczyć ładny wygląd trawnika.

Temat obejrzany 4305 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl