Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
\- MAJSTERKOWANIE
\- REMONT I NAPRAWA
\- Ogólnobudowlane
\- Hydraulika
\- Elektryka
\- Aranżacja i wystrój
\- Inne
\- OGRÓD
\- INNE
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak oszczędzać wodę?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak usunąć kamień i rdzawy nalot z umywalki, prysznica itp.?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak przygotować relaksującą kąpiel?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak przygotować romantyczną kąpiel w wannie?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak i czym czyścić wannę akrylową?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak udrożnić zapchaną rurę domowym sposobem?
Dodany: 2008-02-19 00:44:05

 Jak udrożnić zapchaną rurę domowym sposobem? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak udrożnić zapchaną rurę domowym sposobem? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Zapchana rura w zlewie, wannie czy pod prysznicem to nic przyjemnego. Można sobie jednak poradzić z tym problemem samemu bez konieczności wzywania hydraulika.
Jak-To-Zrobic.pl wie i powie jak przepchać rurę!

Dlaczego się zapycha
Odpływ przestaje być drożny z powodu zalegających w nim różnych substancji lub przedmiotów uniemożliwiających normalny przepływ wody lub ścieków kanalizacyjnych. Najczęściej odpływ zatykają:
• resztki jedzenia (obierki z ziemniaków, fusy z kawy lub herbaty, tłuszcze np. olej pozostały po smażeniu, itd.)
• różne elementy opakowań (folia, kawałki papieru lub kartonu)
• materiały ogólnobudowlane (brudna woda z piaskiem, kamieniami, zaprawą, klejem, itd.)
• inne przedmioty codziennego użytku (opatrunki, podpaski, kawałki ubrań, itd.)
• włosy

Sygnał ostrzegawczy
Często zanim dojdzie do całkowitego zatkania się można zaobserwować pewne objawy, które powinny być dla nas sygnałem, że czas przeczyścić odpływ. Są to:
• wolniej niż zwykle odpływa woda;
• z odpływu wydobywają się pęcherzyki powietrza i słychać charakterystyczne bulgotanie w odpływie;
• woda zaczyna wybijać w innym odpływie, ale mimo to jeszcze schodzi.

Gdzie może się zapchać
Standardowy odpływ wanny, umywalki czy też zlewu składa się w skrócie z: syfonu, rur doprowadzających do pionu kanalizacyjnego i rur kanalizacyjnych odprowadzających ścieki do kanalizacji lub zbiornika przydomowego.
W zasadzie sami jesteśmy sobie w stanie poradzić jeśli odpływ zatka się na odcinku od odpływu w wannie lub zlewie poprzez syfon do rur doprowadzających do pionu.
Jeśli zatka się pion lub jeszcze dalej – lepiej wezwać fachowców, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu, odpowiednią metodą udrożnią odpływ.

Jak udrożnić odpływ domowym sposobem
Wybór metody zależy od miejsca i stopnia zapchania. Mamy do wyboru:
• środki chemiczne;
• przepychaczka;
• spirala.

Środki chemiczne – udrażniająco-dezynfekujące, można znaleźć je w każdym sklepie z chemią gospodarczą. Najpopularniejsze to: KRET, SANSED i SUPER NUREK. Cena produktów to około 7-12zł/500g. Najlepiej działają one w przypadku częściowego zatkania odpływu. Jeśli odpływ jest zatkany dość mocno i w miarę daleko od odpływu – środki te mogą być nieskuteczne. Dlatego zanim użyje się środka chemicznego powinno się mniej więcej zlokalizować miejsce zatoru.

Przepychaczka – najbardziej znane urządzenie do udrażniania odpływów. Zbudowane jest z uchwytu (przeważnie drewnianego) i gumowego kielicha. Zasada działania: przyłożyć kielich do odpływy i docisnąć do oporu, a następnie odciągnąć go. Czynność powtarza się kilkakrotnie do momentu udrożnienia.

Spirala
Czyli zwinięty stalowy drut, który na jednym końcu na korbę, a na drugim zaostrzoną końcówkę (na rynku są również spirale o napędzie elektrycznym). Taki drut wprowadza się do zatkanej rury i jednocześnie kręcąc korbą wpycha się go coraz głębiej. W przypadku, gdy drut trafi na zator – rozbije go mechanicznie. Jest to skuteczna metoda, jednak należy spirali używać z wyczuciem, żeby nie uszkodzić rur i ich połączeń. Do jej obsługi potrzebne są dwie osoby – jedna wprowadza drut do rury, a druga wkręca do momentu udrożnienia, a następnie wykręca, żeby wyjąć spiralę.

Jeśli zatka się syfon
Często zdarza się, że zapcha się syfon, dlatego nie wato stosować od razu środków chemicznych czy próbować przepychać go czymkolwiek.
Syfon to urządzenie znajdujące się bezpośrednio pod zlewem lub wanną. Jego zadaniem głównym jest niedopuszczenie do wydostawania się gazów (o wątpliwych walorach zapachowych) z rury kanalizacji do pomieszczenia.
Kiedyś syfony były żeliwne i trudne w demontażu. Teraz najczęściej stosuje się syfony z tworzywa sztucznego, a rozkręcenie ich jest banalnie proste.
Aby to zrobić należy pod syfon podłożyć miskę (po odkręceniu wylecą z niego brudna woda wraz z nieczystościami). Następnie należy syfon odkręcić, wyczyścić możliwie dokładnie i zamontować z powrotem. Po takim zabiegu należy jeszcze sprawdzić czy nigdzie nie cieknie z syfonu, a następnie dobrze jest jeszcze przeczyścić odpływ przy użyciu chemicznych środków.

Jeśli nasze próby odetkania odpływy mimo wszystko nie przyniosły rezultatu – nie ma rady, należy wezwać fachowców.

Jak dbać o odpływy kanalizacji
Po to, żeby uniknąć kłopotów z zatkanymi odpływami, zalaną łazienką lub kuchnią, itp. należy przynajmniej raz w miesiącu czyścić odpływy przy użyciu chemicznych środków czyszczących.

Temat założony przez: mer    
Temat obejrzany 237713 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


KOMENTARZE tego tematu:      [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyOdetkanie rur    
Edytowany: 2011-11-29 15:31:59
Mój sposób na odetkanie rur jest następujący: wlewamy ok 0,5 litra wrzątku do syfonu następnie wlewamy na oko domestosu po czym wrzucamy do syfonu kreta następnie między tymi dwoma środkami dochodzi do reakcji chemicznej i widac to jak szybko dochodzi do oczyszczenia kanalizacji. Odczekamy ok 10 min i znowu zalewamy syfon wrzątkiem ok 1 litra. Jeżeli nie uda się odetkać kanału za pierwszym razem proszę o powtórzenie czynności jeszcze raz.\Pozdrawiam
Autor: Gość    
      
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyWrzatek    
Edytowany: 2013-10-13 08:41:13
Domestos + wrzatek dziala :D
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisySUper srodek MELT    
Edytowany: 2013-10-13 08:45:27
A ja ostatnio kupiłem srodek do udrazniania rur Nazywa sie Melt. Troche drogawy bo zaplacilem 25 zł Ale nieporzebowalem ciepłej wody i szybko działa minuty i po sprawie
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyA jak nie pomoże...    
Edytowany: 2013-12-15 07:23:38
Witam. Ostatnio miałam problemy z kanalizacją zewnętrzną na mojej posesji, trudno, musiałam wezwać fachowców bo nie posiadam sondy poziomu wody - czegoś takiego :P - http://www.peltron.pl/sondy_poziomu.html w domu. Uważam, że lepiej czasem się nie męczyć z takim problemem a pozwolić zarobić tym samym komuś innemu ;)
Komentarz założony przez: kasiamango    
      
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyzapchany pisuar papierem toaletowym    
Edytowany: 2015-01-07 15:38:10
Miałem u siebie zapchany pisuar papierem toaletowym.
Pierwsza myśl.... "kibel", będzie problem i trzeba demontować całość aby dostać się do syfonu - wstrętna robota albo hydraulik :(
Wpadłem na pomysł zastosowania płynu do toalet chemicznych używanych w np. w kamperach.
Płyn ten oprócz nieczystości rozkłada też papier toaletowy - jest to taki ciemno zielony płyn w litrowej plastikowej butelce - cena ok. 30,- zł ( do kupienia w marketach na dziale turystycznym ).
Wlałem ok 1/2 butelki tak, że było widać stojący płyn w pisuarze.
Odczekałem 24 godzinki - potrzeba trochę cierpliwości i czasu aż ta chemia podziała - zaglądam i czyściutko !!! wszystko spłynęło, pisuar odetkany, woda spłukuje się aż szumi :)))
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl