Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
\- SZTUCZKI I TRIKI
\- EKSPERYMENTY
\- ŁAMIGŁÓWKI
\- ŚMIESZNE
\- INNE
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak naładować telefon w podróży?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić milkshake (shake jak z McDonald’s)?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak wybrać wentylator?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak samemu wyhodować ananasa?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak parzyć herbatę?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak przetrwać upały w mieszkaniu?
Dodany: 2014-06-09 06:58:31

Zbliża się lato – najlepszy okres na spędzenie miłych chwil nad wodą, w górach lub podczas grillowania ze znajomymi. Wielu z nas wykorzysta wtedy swoje urlopy i wyjedzie na kilka dni poza miasto, aby w pełni nacieszyć się słonecznymi dniami. Ale są też osoby, które taka przyjemność może ominąć. Urlopy też nie trwają wiecznie, więc prędzej czy później będziemy musieli spędzić jakiś czas we własnym domu. Niby mówi się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, jednak jak tu wytrzymać, gdy w salonie mamy 30o powyżej zera, pot zalewa nas na każdym kroku i przyklejamy się do wszystkiego, na czym spoczniemy? Na szczęście istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z upałem w mieszkaniu! Po ich zastosowaniu nawet w najgorętsze dni temperatura wewnątrz naszych domowych pomieszczeń będzie w miarę komfortowa, a nam łatwiej będzie znieść ukrop. A więc dowiedzmy się co to za metody:

Okna - W czasie upałów nie należy otwierać okien, gdyż to przez nie trafia do pomieszczeń najwięcej gorącego powietrza z dworu, zwłaszcza jeśli są to okna wystawione na południe. Najlepiej jakby były one zamknięte od rana do wieczora. Otwieramy je jedynie na noc, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa. Często myślimy, że uchylenie okien w ciągu dnia spowoduje przeciąg i dzięki temu poczujemy chłodny przewiew, lecz nie do końca jest to prawdą. Owszem, taka sztuczka nam się może udać, ale tylko jeśli będziemy mieć okna po przeciwnych stronach budynku. Wtedy po jednej stronie powietrze będzie cieplejsze, po drugiej chłodniejsze, a ta różnica spowoduje ruchy powietrza, czyli przeciąg, jednakże przy wysokich temperaturach niewiele on nam pomoże. W przeciwnym razie przeciągu nie uzyskamy, a jedynie wtłoczymy do mieszkania nagrzane powietrze. Oczywiście zamiast okien można także otworzyć drzwi i nie należy się bać przeciągów, bo dopóki nie są one bardzo silne, nie siedzimy w nich całymi dniami, nie mamy mokrej głowy, nie okrywamy się wilgotnymi ręcznikami lub nie jesteśmy spoceni, to nic złego nam nie zrobią. Dopiero, gdy będziemy mieli zwilżone ciało, przeciąg może zbytnio wychłodzić nasz organizm, co może się skończyć przeziębieniem lub stanem zapalnym, na przykład, ucha, gardła albo zatok.

Pamiętajmy, że wpuszczając do mieszkania cieple powietrze w ciągu dnia, nagrzewamy meble, różne sprzęty i ściany od wewnątrz, przez co fundujemy sobie darmowy, nocny system ocieplania powietrza w domu, a wtedy nawet otwarte okno nie da nam większego wytchnienia.

Zasłony - Okna wystawione na promienie słoneczne warto nie tylko zamykać, ale również zasłaniać. Najlepiej jeśli użyjemy do tego zewnętrznych rolet lub jasnych żaluzji. Zewnętrzne rolety nawet, gdy nagrzeją się od słońca, to i tak nie oddadzą tego ciepła do mieszkania, a wewnętrzne żaluzje wykonane z jasnych materiałów będą skutecznie odbijały ciepło. Od biedy można zakleić szyby foliami okiennymi lub papierowymi arkuszami. Okno odkryte albo zasłonięte od wewnątrz ciemnymi materiałami będzie działało jak szklarnia, co sprawi, że powietrze w pomieszczeniu będzie gorętsze niż na dworze.

Wietrzenie - Zamykanie okien na cały dzień może spowodować, że w mieszkaniu będziemy mieli zaduch. Aby się go pozbyć możemy przewietrzyć mieszkanie otwierając okna, ale powinno to trwać jedynie kilka minut, aby nie nagrzać zbytnio ścian od wewnątrz.

Wilgotność - Porozstawiaj po domu miski z zimną wodą (możesz do niej dodać kostki lodu), porozwieszaj mokre ręczniki, zroś pokojowe rośliny lub zwilż mopem podłogę. Dzięki parowaniu schłodzisz powietrze, ale ta metoda zadziała, tylko jeśli wilgotność powietrza na zewnątrz będzie niska (da się to sprawdzić w prognozach pogody). Przy tej metodzie warto uchylić okna, aby nawilżone powietrze mogło uchodzić poza dom. Inaczej czeka Cię sauna. Bardzo dobre rezultaty daje postawienie pojemnika z kostkami lodu przed wentylatorem. W ten sposób powietrze rozpędzone przez wiatrak będzie opływać tenże pojemnik i znacznie się schłodzi.

Wentylator - Wentylator może pomóc, szczególnie gdy użyjemy go w wyżej opisany sposób, jednak przy temperaturze powyżej 30o jego skuteczność znacznie spada. Dużo lepiej sprawdzają się klimatyzatory, lecz te z kolei są drogie i zużywają zdecydowanie więcej prądu.

Chłodzenie organizmu - Wytchnienie w gorące dni uzyskamy także, gdy okryjemy się mokrym ręcznikiem lub weźmiemy chłodny prysznic. Podziałają one jak nasz pot, dzięki któremu łatwiej nam znieść wysokie temperatury, a przy tym nie odwodnimy organizmu, ponieważ do chłodzenia użyjemy zewnętrznej wody.

Siedzisko - Gorące powietrze jest lżejsze od chłodnego, więc gromadzi się pod sufitem, dlatego jeśli pościelimy sobie koc na podłodze i na nim spoczniemy, to będzie nam tam najchłodniej.

Sprzęt elektroniczny - Im mniej ruchu, tym chłodniej – to oczywiste, ale oprócz ruchu należy też ograniczyć gotowanie i pracę sprzętów działających na prąd. Każde z nich podczas działania wytwarza ciepło, jednocześnie podnosząc temperaturę w mieszkaniu. Tak więc wyłączamy zbędne żarówki, komputer, telewizor i inne, jeżeli ich nie używamy. Wydawać by się mogło, że otworzenie lodówki schłodzi mieszkanie, jednak jest to błędne myślenie. Co prawda przez kilka sekund poczujemy chłód, lecz po chwili lodówka zacznie mocniej pracować i zamiast chłodzić, zacznie jeszcze bardziej grzać, a uczucia gorąca doświadczymy dwa razy – podczas jej wzmożonej pracy oraz po obejrzeniu rachunku za prąd.

Jedzenie - Nie jedz ciężkostrawnych potraw, gdyż te bardzo obciążają żołądek, przez co musi on dłużej i mocniej pracować, rozgrzewając nas od środka. Najlepiej jeść skromnie i lekko, a idealnymi przekąskami, będą wodniste owoce i warzywa, które nawodnią organizm od środka, na przykład: ogórki, pomidory, pomarańcze, arbuz itp.

Temat obejrzany 5130 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl