Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
\- SZTUCZKI I TRIKI
\- Łatwe
\- Trudne
\- EKSPERYMENTY
\- ŁAMIGŁÓWKI
\- ŚMIESZNE
\- INNE
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak wykonać sztuczkę z umieszczeniem monety w zamkniętej puszce?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić sztuczkę z obracaniem dłoni o 360 stopni?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak obliczyć NWW i NWD?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić kostkę, która sama się rozkłada?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zawiązać sznurówki bez ich dotykania?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak znaleźć skreśloną cyfrę? (matematyczny trik)
Dodany: 2014-05-10 07:08:34

Dzisiaj prezentujemy prostą matematyczną sztuczkę, którą na pewno zaskoczysz swoich znajomych albo zapunktujesz na lekcji matematyki. Polega ona na wskazaniu liczby skreślonej przez drugą osobę. I nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie sposób w jaki właśnie ta osoba będzie mogła ją „zaszyfrować”. Ale nie ma co się nad tym rozwodzić, najlepiej od razu wszystko wyjaśnić na przykładzie, bo tak będzie o wiele łatwiej. Do zademonstrowania triku przyda się kawałek kartki i długopis, aby ułatwić sobie wykonanie kilku nieskomplikowanych obliczeń.

Krok 1
Jeden z widzów musi wybrać sobie jakąś liczbę i zapisać ją na kartce. Jej długość nie ma znaczenia, bo może się składać nawet z kilkunastu cyfr, jednak im będzie dłuższa, tym dłużej może trwać późniejsze liczenie (opcja przydatna, gdy chcemy zająć nauczycielkę na całą lekcje matematyki). Liczby dwucyfrowe są zbyt proste, więc lepiej wybrać przynajmniej trzycyfrowe. Dla przykładu weźmy liczbę 833921.

Krok 2
Ta sama osoba niech wymiesza cyfry tejże liczby, aby powstała zupełnie nowa. Dla przykładu: 938123. Równie dobrze mogłoby to być, na przykład, 123389 – nie ma to znaczenia.

Krok 3
Następnie powinna ona odjąć większą liczbę od tej mniejszej. 938123-833921=104202.

Krok 4
Teraz niech skreśli dowolną cyfrę w powstałej liczbie, z zastrzeżeniem, że nie może to być 0. W przykładzie skreślamy jedynkę: 104202.

Krok 5
Na koniec dana osoba powinna jeszcze raz przemieszać pozostałe cyfry i w takiej formie podać Tobie. Przykład: 20024. Właściwie ułożenie tych cyfr nie ma najmniejszego znaczenia, ale osobie, której demonstrujemy sztuczkę jeszcze bardziej zagmatwa w głowie i przekona do niemożliwości wskazania odpowiedniej cyfry.

Krok 6
Teraz spoglądamy na otrzymaną liczbę i od razu wskazujemy skreśloną wcześniej cyfrę, w tym przypadku będzie to 1. Jak tego dokonaliśmy? Banalnie. Dodajemy otrzymane cyfry do siebie (2+0+0+2+4=8), a ich sumę odejmujemy od 9 i to wszystko (9-8=1). Jeden wyjątek – gdy z sumowania od razu wyjdzie nam dziewiątka, to już jej nie odejmujemy od kolejnej dziewiątki, ponieważ będzie to nasz wynik (przykład poniżej). Jeśli suma cyfr będzie dwucyfrowa (lub większa), to jej cyfry również dodajemy do siebie, aż do uzyskania jedności.

Inne przykłady
914925-914529=396
396
3+9=12
1+2=3
9-3=6
Odp. Skreślono cyfrę 6.

8587-5788=2799
2799
2+7+9=18
1+8=9
Odp. Skreślono cyfrę 9.


Wyjaśnienie
Właściwie nie ma co tu wyjaśniać. Jeżeli odejmiemy od siebie dwie liczby złożone z takich samych cyfr, to ich różnica zawsze będzie wielokrotnością dziewiątki. Kiedy z tejże różnicy zabierzemy jedną cyfrę, to po podzieleniu pozostałych przez 9 otrzymamy wynik z resztą, która to będzie dopełnieniem tejże cyfry do dziewiątki. Sprawdźmy to, na podanych wcześniej przykładach:

104202/9=11578
20024/9=2224,8
9-8=1

396/9=44
39/9=4,3
9-3=6

2799/9=311
279/9=31 (wynik bez reszty, a więc to 9 była skreślona)
Ten przykład pokazuje, dlaczego nie można skreślać 0. Otóż w przypadku skreślenia 0 lub 9 wynik sumowania poszczególnych cyfr będzie dalej taki sam i nie będziemy w stanie określić, czy została skreślona dziewiątka, czy też zero. Dlatego delikwent nie może wybrać tejże cyfry.

Temat obejrzany 10858 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl