Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
\- RTV
\- AGD
\- Kuchnia
\- Łazienka
\- Inne
\- MULTIMEDIA
\- INNE
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak nie podjadać wieczorem?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak uprawiać czosnek?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić syrop z owoców czarnego bzu?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak przetrwać upały w mieszkaniu?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak ustrzec psa przed kleszczami?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak wybrać odpowiedni termometr medyczny?
Dodany: 2013-01-26 08:53:35

 Jak wybrać odpowiedni termometr medyczny? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak wybrać odpowiedni termometr medyczny? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Jaki przedmiot niemal przez cały rok leży bezużytecznie w szufladzie, ale żaden dom się bez niego nie może obejść? Odpowiedź jest prosta – termometr. Dzięki niemu możemy łatwo kontrolować naszą temperaturę ciała i, w miarę potrzeby, szybko reagować na wszelkie odchylenia od normy. Jeśli jeszcze nie masz domowego termometru lub Twój dotychczasowy właśnie odmówił posłuszeństwa i chcesz go wymienić na nowy, to poniżej znajdziesz informacje, jaki typ będzie dla Ciebie najlepszy.

Termometry tradycyjne
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej większość jej członków wycofała z obiegu i zakazała sprzedaży tradycyjnych termometrów szklanych wypełnionych rtęcią. Do tego ograniczenia stosują się między innymi: Polska, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. Co prawda, w polskich sklepach ciągle możemy jeszcze kupić termometry „rtęciowe”, ale ze swoją nazwą nie mają wiele wspólnego, ponieważ toksyczna rtęć została w nich zastąpiona albo alkoholem albo nieszkodliwym stopem metali. Poza tą drobną różnicą, wyglądają jak dawne szklane termometry oraz działają z identyczną skutecznością. Tego typu mierniki dają najdokładniejsze wyniki pomiarów i jeżeli ich nie zbijemy, to będą nam służyły przez całe życie. Zazwyczaj umieszcza się je pod pachą, co wydaje się najbardziej higieniczną metodą mierzenia temperatury, jednak jeżeli będziemy z niego korzystać sami, to warto dokonywać pomiaru w buzi, gdzie uzyskany wynik będzie najbliższy prawdy. Nie będzie to jakaś duża różnica osiągniętych wyników, ale pod pachą termometr może się trochę przesunąć i już uzyskamy nieco zaniżone wskazanie. W buzi, nie będzie z tym problemu.

Ponieważ termometr jest szklany i mierzenie temperatury trwa co najmniej 3-5 minut, nie jest on wskazany dla małych dzieci, które mogą go zbić. Koszt tradycyjnego szklanego termometru „rtęciowego” to niecałe 10zł.

Termometry elektroniczne
Zyskują sobie coraz większą popularność ze względu na szybkość i łatwość pomiarów. Mierzenie temperatury możemy przeprowadzić pod pachą, w buzi (dla najmłodszych dostępne są termometry w formie smoczków), odbycie, uchu i na czole. Są nieco mniej dokładne niż tradycyjne, choć ta różnica rzadko przekracza 0,1 stopnia. Oczywiście, zdarzają się także większe odchylenia, ale to przypadłość głównie najtańszych produktów, w których zastosowano podzespoły najgorszej jakości. Dlatego lepiej zapłacić trochę więcej, ale przynajmniej być pewnym, że pomiary będą prawidłowe. Wybieramy te z atestem.

W sklepach znajdziemy najróżniejsze rodzaje termometrów elektronicznych, przepełnione ogromem dodatków. Jedne będą pamiętały wyniki pomiarów, drugie diodami dadzą nam znać o stopniu gorączki, kolejne, dzięki podświetleniu pozwolą nam sprawdzać temperaturę nawet w ciemności, a jeszcze inne w trybie bezczynności będą nam pokazywać temperaturę otoczenia. Dla osób ze słabym wzrokiem, są także dostępne modele z funkcją głosową. Takich dodatków jest naprawdę mnóstwo i tylko od nas zależy, jakie parametry są dla nas najwygodniejsze, jednak należy przy tym pamiętać, że im więcej opcji (czasami zupełnie zbędnych), tym prawdopodobnie cena będzie większa.

Tego typu urządzenia mogą być stosowane nawet przez najmłodszych domowników, a ponieważ mają wymienialne końcówki, które zazwyczaj trzeba osobno dokupić, bakterie nie są przenoszone pomiędzy użytkownikami. Kosztują co najmniej dwa razy tyle co tradycyjne termometry, a najdroższe sięgają ceną do granicy 150zł. Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę, że będziemy musieli także dokupywać do niego baterie lub akumulatorki.

Termometry bezdotykowe
Jest to odmiana termometrów elektronicznych. Różnią się od nich jedynie sposobem pomiarów, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się on bezdotykowo. Dzięki temu mamy ułatwione zadanie, gdy chcemy poznać temperaturę dziecka, które nie lubi jak coś mu się wkłada do ucha, buzi, lub przykłada do czoła. Badanie temperatury z odległości kilku centymetrów odbywa się za pomocą nieszkodliwej podczerwieni, a dzięki temu, prawie niemożliwe jest roznoszenie bakterii, co pozwala na korzystanie z jednego urządzenia przez wielu użytkowników bez konieczności wymiany końcówek.

Termometry bezdotykowe są bardzo dokładne i, oprócz ciała, możemy nimi badać temperaturę każdej powierzchni – nawet jedzenia oraz wody, co pomaga przy robieniu kąpieli i posiłków dla niemowląt. Niestety, ich cena może odstraszać. Za jedno urządzenie zapłacimy od 40 do nawet kilkuset złotych. I podobnie, jak w przypadku zwykłych termometrów elektronicznych, staramy się nie kupować najtańszych i bez atestów, które są zawodne. Należy również wziąć pod uwagę konieczność wymiany baterii.

Termometry paskowe
Są one najmniej miarodajne ze wszystkich typów termometrów, dlatego nie cieszą się zbyt dobrą opinią. Przykleja się je na czoło i po kilku sekundach uzyskujemy wynik orientacyjny. Teoretycznie powinny nam ułatwić sprawdzanie gorączki u małych dzieci. Są wielokrotnego użytku i nie kosztują zbyt wiele, bo jedynie kilka złotych, jednak proponujemy skorzystać z bardziej dokładnych termometrów. Działają bez baterii i ładowania.

Temat obejrzany 2905 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


KOMENTARZE tego tematu:      [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyTermometry    
Edytowany: 2015-04-29 07:14:28
Jeśli chodzi o termometry elektryczne to myślę że warto unikać najtańszych modeli. Często mają one za każdym razem inne wyniki pomiaru, na przykład te chińskie http://www.open-youweb.com/termometr-elektroniczny-2measure-050300-opinia/ to taka przestroga aby nie brać tych najtańszych modeli.
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl