Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
\- RTV
\- AGD
\- Kuchnia
\- Łazienka
\- Inne
\- MULTIMEDIA
\- INNE
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zabezpieczyć rośliny doniczkowe na zimę?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak mrozić produkty żywnościowe?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak wybrać wentylator?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić grzane wino?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak wybrać lodówkę turystyczną?
Dodany: 2014-07-05 05:58:09

Turystyczna lodówka, gdy jest gorąco, przydaje się niemal wszędzie. Możemy ją zabrać pod namiot do przechowywania szybko psujących się artykułów spożywczych, możemy korzystać z niej w czasie grillowania do schładzania różnorakich trunków, a także podczas robienia zakupów, na przykład, do przewożenia lodów, mrożonej pizzy i innego jedzenia, które mogłoby się roztopić w bagażniku. Ale którą powinniśmy wybrać? Na co zwracać uwagę przy kupnie? Ile to kosztuje? Sprawdźmy, co znajdziemy w sklepowych ofertach.

Torby termoizolacyjne


Pierwszy rodzaj to torby termoizolacyjne. Jak sama nazwa wskazuje ich główne zadanie to izolowanie temperatury wewnątrz od tej na zewnątrz i dlatego w lecie pozwolą nam na dłużej zachować chłód włożonych do niej produktów, natomiast w zimie przydadzą się do przenoszenia ciepłych dań. Różne są rodzaje takich toreb: jedne przypominają zwykłą reklamówkę, drugie to specjalnie spreparowane plecaki (wygodne i przydatne podczas pieszych oraz rowerowych wycieczek), trzecie to sakiewki idealnie dopasowane do przenoszenia, na przykład, czterech puszek piwa, a jeszcze inne gabarytami przypominają duże torby zakupowe. Wszystkie z nich są wykonane z miękkich materiałów, dzięki czemu łatwo można je złożyć, aby nie zajmowały tyle miejsca, gdy nie są używane.

Występują w różnych rozmiarach i mają różne pojemności (do 30 litrów). Za najmniejsze i najprostsze egzemplarze zapłacimy mniej niż 10 złotych, z kolei masywniejsze plecaki mogą kosztować ponad 10 razy więcej. Wybierając odpowiednią dla siebie sprawdzamy szczelność wewnętrznych ścianek, szycie, wytrzymałość materiału oraz szczelność zamknięcia, gdyż od dobrego wykonania tych komponentów zależy długość zatrzymywania chłodu.

W tego rodzaju torbach produkty pozostaną chłodne przez krótki czas – zależnie od temperatury na zewnątrz. Gdy postawimy taką lodówkę w pełnym słońcu podczas upału, to w pół godziny temperatura w jej wnętrzu może się zrównać z tą na zewnątrz. Jednak da się ten czas wydłużyć wkładając do wnętrza butelkę zmrożonej wody. W ten sposób powstanie coś na kształt lodówki z wkładami i produkty w środku będą chłodne przez dłuższy czas, co przydaje się podczas dalszych spacerów. Rozmrożoną wodę zawsze można później wypić lub wylać, by nie nosić jej na darmo.

Podsumowując: torba ta dobrze sprawdza się, gdy musimy przetransportować do domu zmrożone lub gorące zakupy, jednak na dłuższe wypady nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ cienkie ścianki i niezbyt szczelne zamknięcie dość szybko ocieplają jej wnętrze.

Lodówki na wkłady


W przeciwieństwie do torb termoizolacyjnych, te już są wykonane z twardych materiałów i w miejscu zamknięcia wyposażone są w gumy, które bardzo dobrze izolują produkty znajdujące się we wnętrzu. Taka lodówka, to niejako dwa pudełka zamknięte w sobie, pomiędzy którymi umieszczono piankę poliuretanową, dzięki czemu zatrzymuje ona wewnętrzną temperaturę przez długi czas. Zazwyczaj są do nich dołączone wkłady, które należy zamrozić przed używaniem lodówki, ale bywa również tak, że owe wkłady musimy dokupić sami (za kilka złotych) lub używać zamrożonej butelki z wodą.

Długość mrożenia zależy od temperatury na zewnątrz i częstości otwierania wieka, ale zwykle lodówka pozostaje chłodna przez kilkanaście godzin. Dlatego też, wybierając się na wczasy i chcąc cały czas korzystać z własnej lodówki, powinniśmy zabrać ze sobą zapasowe wkłady, które będziemy mogli zamrozić u kogoś życzliwego i wymienić, gdy pierwsze już nie będą chłodziły. Przeważnie trzeba to robić raz lub dwa razy dziennie. W razie konieczności zamiast wkładów można użyć worków z kostkami lodu, jakie dostaniemy w większości marketów.

Większe lodówki na wkłady (nawet do 50 litrów) są bardzo nieporęczne i nadają się głównie do przewożenia samochodem, ale już te kilkunastolitrowe da się łatwo zabrać, na przykład, na piknik lub działkę. Choć wyglądają na ciężkie, to jednak ważą niewiele. Ich koszt, w zależności od pojemności, zamyka się w granicach 30-200 złotych.

Podsumowując: dłuższe chłodzenie niż w przypadku toreb termoizolacyjnych, aczkolwiek są mniej poręczne. Dobre na niedługie wypady poza miasto, lecz trzeba pamiętać o wcześniejszym zamrożeniu wkładów.

Lodówki elektryczne


Lodówki elektryczne to bardzo dobre rozwiązanie dla osób podróżujących samochodem lub wypoczywających wszędzie tam, gdzie jest możliwość podłączenia się do gniazdka elektrycznego (np. pole biwakowe). Mogą być zasilane zarówno z gniazda sieciowego (230V) jak i z zapalniczki samochodowej (12V lub 24V). Większość z nich jest wyposażona w technologię termoelektryczną pozwalającą nie tylko chłodzić, ale również grzać, czyli nadają się do przechowywania mrożonek oraz ciepłych posiłków, oczywiście nie w tym samym czasie. Pozostałe działają na podobnej zasadzie jak zwykłe, domowe lodówki sprężarkowe i jedynie chłodzą zamknięte w nich rzeczy. Ale za to pozwalają nam zamrozić jedzenie nawet do kilku stopni poniżej zera, podczas gdy ich termoelektryczne siostry obniżają ją jedynie o 20 stopni względem otoczenia.

Na plus tego typu lodówek na pewno będzie to, że mogą działać non stop, dopóki nie zostaną odłączone od prądu. Nie są zbyt prądożerne (około 40-50 W), jednak podłączając je do gniazdka zapalniczki samochodowej, należy pamiętać, że mogą dość szybko rozładować akumulator, jeśli silnik będzie wyłączony. Niektóre z nich są wyposażone w termostat, dzięki któremu możemy ustalić do jakiej temperatury mają grzać lub chłodzić. W razie problemów można do nich włożyć wkłady i w ten sposób chłodzić. Niestety urządzenia te, przy podobnej objętości do lodówek na wkłady, są od nich zdecydowanie cięższe, a przy tym dość drogie – od 150 do kilku tysięcy złotych (droższe są te sprężarkowe).

Podsumowując: świetne na długie wyjazdy samochodem lub w miejsca z dostępem do prądu. W zależności od potrzeb mogą grzać lub chłodzić.

Lodówki absorpcyjne


Lodówki absorpcyjne, to takie, które podczas pracy zużywają gaz. Wystarczy do nich podłączyć małą butlę z gazem, aby cieszyć się chłodzeniem, a nawet mrożeniem przez cały, kilkudniowy wyjazd. Większość z nich może być również podłączona do gniazdka sieciowego lub zapalniczki samochodowej, co jest dobrym zabezpieczeniem na wypadek zużycia gazu.

Lodówki te mogą mieć nawet powyżej 70 litrów pojemności i są bardzo wydajne. Działają niemal tak jak domowe chłodziarko-zamrażarki, więc spokojnie można w nich robić mrożonki oraz kontrolować termostatem temperaturę we wnętrzu. Niestety są to bardzo drogie urządzenia gdyż cenowo mieszczą się w przedziale 500-4000 złotych.

Podsumowując: bardzo dobre lodówki dla osób często podróżujących. Chętnie stosuje się je w tirach oraz na jachtach.

Sprawdź również - Jak schłodzić piwo i inne napoje w gorące dni?

Temat obejrzany 3562 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl