Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
\- RTV
\- AGD
\- Kuchnia
\- Łazienka
\- Inne
\- MULTIMEDIA
\- INNE
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak nie podjadać wieczorem?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak domowymi sposobami usunąć kamień z pralki?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić mydło z kasztanów?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić podgrzewacz solarny z pudełka po pizzy?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić miotłę z gałązek brzozy?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak czyścić mikrofalówkę?
Dodany: 2014-01-14 07:10:40

 Jak czyścić mikrofalówkę? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak czyścić mikrofalówkę? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Możemy w niej podgrzać obiad, rozmrozić mięso z zamrażarki, a nawet przygotować ciasto, omlet lub inne danie. O czym mowa? Oczywiście o mikrofalówce – urządzeniu, które ułatwia życie każdej zabieganej osobie. Jednakże, aby dobrze nam służyła musimy o nią odpowiednio dbać. W przeciwnym wypadku pozasychane resztki ze strzelających, pryskających i parujących dań, znajdujące się na jej wewnętrznych ściankach mogą wpływać na zmianę smaku podgrzewanych potraw, a nawet przyczynić się do rozwoju szkodliwych bakterii. Dlatego powinniśmy ją w miarę często czyścić. A jak to robić?

Aby nie brudzić
Zacznijmy od wyjaśnienia jak ograniczyć brudzenie do minimum. Świetnie do tego sprawdzają się plastikowe lub szklane przykrywki do potraw podgrzewanych w mikrofalówce, które możemy kupić w sklepach z AGD lub w supermarketach za niecałe 10 zł. Jedyne co musimy zrobić to przykryć taką osłonką talerz z jedzeniem, a wszelkie nieczystości zatrzymają się na niej zamiast na ściankach urządzenia. Ponadto zapobiega ona wysychaniu potraw. Po skończonym grzaniu myjemy ją jak zwykłe naczynia, natomiast wnętrze mikrofalówki wystarczy co jakiś czas przetrzeć zwilżoną tylko w wodzie szmatką.

Jeżeli nie masz takiej przykrywki i nie chcesz jej kupować, to z podobnym skutkiem możesz użyć odwróconej do góry nogami plastikowej miseczki lub głębokiego talerza. Specjalne przykrywki różnią się od nich tym, że widać przez nie podgrzewaną potrawę i mają niewielkie dziurki odprowadzające nadmiar pary wodnej, co zapobiega zaparzeniu jedzenia. Musisz jedynie sprawdzić czy takie naczynie może być stosowane w mikrofalówce (np. nie może posiadać elementów metalowych i musi być odporne na wysokie temperatury).

Szybko reagować
A jeśli zapomniało Ci się przykryć talerz z jedzeniem i teraz wnętrze mikrofali całe upstrzone jest drobinkami mięsa lub oleju, to postaraj się zetrzeć cały brud póki jeszcze nie zdążył przyschnąć. Będziesz do tego potrzebować jedynie papierowych ręczników i ewentualnie odrobiny wody z płynem do mycia naczyń, jeśli zabrudzenia są mocno tłuste. Dzięki szybkiej interwencji zaoszczędzisz trochę czasu podczas przyszłego sprzątania.

Woda i cytryna
Teraz przyszedł czas na generalne czyszczenie. Pamiętaj, aby nie czyścić wnętrza kuchenki żadnymi silnymi detergentami, gdyż pozostawią one po sobie nieprzyjemny zapach, który potem będzie wnikał do jedzenia i psuł ich smak. O wiele lepiej skorzystać z cytryny. Kroimy jedną na ćwiartki i wkładamy do miseczki. Zalewamy wodą, tak by tylko lekko unosiły się na wodzie i naczynie ustawiamy w mikrofali (tym razem nie używaj przykrywki!). Ustawiamy urządzenie na największą moc i włączamy podgrzewanie. Większość osób radzi by gotowanie cytryny trwało 4 minuty, jednak jest to zależne od mocy naszego sprzętu – jedne będą na to potrzebować więcej czasu, a inne mniej, dlatego najlepiej obserwować cały proces i wyłączyć kuchenkę dopiero gdy w jej wnętrzu pojawi się dużo pary wodnej. Możemy co jakiś czas otworzyć drzwiczki i sprawdzić czy ścianki są dobrze wilgotne. Jeśli tak – wyłączamy grzanie.

Następnie wyciągamy z mikrofalówki naszą miseczkę i, używając tej samej wody z cytryną, przemywamy ściereczką wnętrze urządzenia (można także i z zewnątrz). Cytryna neutralizuje nieprzyjemne zapachy i pozostawia po sobie przyjemną woń świeżości, dlatego jest lepsza niż detergenty i świetnie sprawdza się jako pochłaniacz zapachu przypalonych dań. W przypadku bardziej zaschniętego brudu, powtarzamy całą operację jeszcze raz, a ostatecznie przemywamy ścianki wodą z płynem do mycia naczyń.

Ocet
Jeżeli akurat nie posiadasz żadnej cytryny, to możesz zastąpić ją octem. W miseczce mieszamy go z wodą w proporcjach 1:1 i działamy identycznie jak w przypadku cytryny. Po myciu warto jeszcze przetrzeć wnętrze kuchenki wilgotną ściereczką, aby pozbyć się zapachu przyprawy.

Soda oczyszczona
Soda także bardzo dobrze nadaje się do czyszczenia i nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych substancji. Rozpuszczamy jej łyżeczkę w połowie szklanki wody i, maczając w takim roztworze ściereczkę, czyścimy wszystkie zabrudzenia, także te z zewnątrz.

I jeszcze odnośnie talerza
Większość mikrofalówek jest wyposażona w obrotowy talerzyk-podstawkę. Ją również należy czyścić, a najlepiej robić to jak w przypadku zwykłych naczyń. Czyli wkładamy ją do zmywarki lub myjemy w zlewozmywaku.

Temat obejrzany 2743 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl