Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
\- OSOBOWE
\- CIĘŻAROWE I DOSTAWCZE
\- JEDNOŚLADY
\- PRZEPISY
\- INNE
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak centrować rowerowe i motorowe koła?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak dobrać opony do roweru?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak podróżować po Polsce?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak kupić używany rower?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zmienić oponę w rowerze?
Dodany: 2013-05-06 08:18:37

 Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 1 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 1 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
 Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 2 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 2 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
 Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 3 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 3 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
 Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 4 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 4 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
 Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 5 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zmienić oponę w rowerze? - FOTO 5 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Zima już się skończyła i w końcu możemy sięgnąć po rower, aby urządzić sobie odprężającą wycieczkę po leśnych terenach wokół miasta. Niestety, jeżeli źle przechowywałeś swój jednoślad lub jest on już dość wiekowy, to jego opony mogą popękać i stanowić zagrożenie podczas jazdy. Należy je wtedy wymienić na nowe. A jak to zrobić?

1. Zacznijmy od tego, że musisz kupić oponę o identycznym rozmiarze jak dotychczas używana. Odpowiednie informacje o wielkości będą wytłoczone z bocznej strony opony. Obok nazwy producenta i określonej skali ciśnienia, znajdziesz również rozmiar wyrażony w calach np. 28’’x1,75; 26’’x2,0 lub w milimetrach np. 700x28 (zdjęcie nr 1). Pierwsza liczba oznacza średnicę opony, a druga jej szerokość.

2. Po zakupie opony przechodzimy do demontażu starej. Odwracamy rower do góry kołami, a następnie odkręcamy nakrętki lub motylki mocujące koło do ramy. W przypadku posiadania hamulców typu V-brake odkręcamy śrubkę trzymającą linkę, aby szczęki były luźne, a przy hamulcach typu Cantilever ściskamy jedną ręką ich szczęki, a drugą ściągamy linkę, łączącą oba zaciski, z wieszaka na jednym z nich (zdjęcie nr 2). Jeśli wymieniasz oponę w tylnym kole, to musisz jeszcze ostrożnie odgiąć łańcuch podczas ściągania koła.

3. Spuszczamy powietrze z dętki. Czasem warto to zrobić jeszcze przed ściągnięciem koła z ramy. Zwłaszcza, gdy hamulce są ciasno zamontowane i trudno przecisnąć napompowaną oponę pomiędzy ich szczękami.

4. Pomiędzy rant opony a obręcz wciskamy specjalną łyżkę do zmiany opon. Możemy do tego użyć także płaskiego śrubokręta. Podważamy łyżkę, tak aby rant opony wyszedł poza obręcz koła. Rączkę łyżki zahaczamy o szprychę, dzięki czemu będziemy mieli obie ręce wolne. Niestety nie zawsze jest to łatwe do zrobienia. Wtedy jedną ręką trzymamy podważoną łyżkę, a drugą wbijamy obok niej kolejną. Teraz przesuwając tylko jedną łyżkę wzdłuż krawędzi koła, zauważymy jak opona zacznie wychodzić poza jego obręb (zdjęcie nr 3 i 4). Na ciasno „siedzące” opony warto nasypać w ranty talku lub mąki ziemniaczanej – dzięki temu zmniejszy się tarcie i przesuwanie łyżki będzie dużo prostsze. Uważamy, aby łyżką nie uszkodzić dętki. Natomiast jeżeli będziesz wymieniać i dętkę i oponę, a będą one ciasno osadzone, to możesz je po prostu przeciąć piłką lub sekatorem.

Jeżeli przesuwanie łyżki nie jest łatwe, bo na przykład rant opony sięga zbyt głęboko, to będziemy musieli skorzystać z trzech łyżek. Pierwszą mocujemy „na stałe”, a pozostałe wbijamy na przemian co kilka centymetrów podważając oponę.

5. Kiedy mamy już ściągniętą jedną stronę opony, to wciskamy wentyl do wnętrza opony (trzeba wcześniej odkręcić nakrętkę wentyla) i wyjmujemy dętkę na zewnątrz.

6. Powtarzamy krok numer 4 na drugim rancie opony, aż do jej całkowitego zdjęcia.

7. Sprawdzamy obręcz koła, która przytrzymuje oponę (zdjęcie nr 5). Jeżeli jej otoczka, czyli tak zwany fartuch/kołnierz, jest w kiepskim stanie i przebijają przez nią zakończenia (nyple) szprych, to należy wymienić ją na nową. Profesjonalne fartuchy dostaniesz w sklepie rowerowym, ale prowizorycznie możesz użyć paska starej dętki lub taśmy izolacyjnej.

8. W podobny sposób, jak przy ściąganiu tylko, że teraz należy odginać brzeg opony do wnętrza obręczy, a nie na zewnątrz, zakładamy pierwszy rant nowej opony. Pamiętaj, aby bieżnik był odpowiednio nastawiony do kierunku jazdy. Na boku opony znajdziesz wytłoczoną strzałkę wskazującą kierunek jazdy. O ile w przypadku przedniej opony nie ma to znaczenia, bo można ją później odwrotnie założyć, o tyle z tylną już tego nie zrobimy, gdyż łańcuch nie będzie pasował do zębatek.

9. Po założeniu pierwszego rantu sprawdzamy czy do środka opony nie wleciał piasek, który później może uszkodzić dętkę. Usuwamy ewentualne nieczystości i wkładamy do środka dętkę. Układamy ją tak, aby nie miała żadnych zagnieceń i się nie skręcała. Mocujemy wentyl i możemy ją delikatnie podpompować, aby nabrała odpowiedniego kształtu, jednak nie jest to konieczne.

10. Ostrożnie, żeby nie zniszczyć dętki, zakładamy drugi rant opony przy użyciu dwóch łyżek lub śrubokrętów. Ponownie pomocny może się okazać talk.

11. Kiedy nowa opona zostanie już założona, to pompujemy dętkę do uzyskania optymalnego ciśnienia w jej wnętrzu i sprawdzenia, czy przypadkiem nie przebiliśmy jej podczas nakładania.

12. Umieszczamy koło w widełkach ramy. Przykręcamy nakrętki na sztywno, zakładamy łańcuch na tryby i naciągamy hamulce. Na koniec sprawdzamy czy koło jest prosto zamocowane, a hamulce działają prawidłowo.

Temat obejrzany 5959 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl