Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
\- SPORT
\- ROZRYWKA I REKREACJA
\- TURYSTYKA
\- ZWIERZĘTA I PRZYRODA
\- Domowe
\- Hodowlane
\- Egzotyczne
\- Przyroda
\- Inne
\- INNE
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić poidło dla ptaków?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić świąteczny stroik z wykorzystaniem witek brzozowych?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak nie podjadać wieczorem?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak domowymi sposobami usunąć kamień z pralki?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak uprawiać czosnek?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak pozyskać sok brzozowy?
Dodany: 2014-03-09 07:32:42

 Jak pozyskać sok brzozowy? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak pozyskać sok brzozowy? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Sok z brzozy (oskoła), to bardzo zdrowy płyn, który możemy pozyskać samodzielnie. Jeśli będziemy go pić regularnie wzmocnimy i uodpornimy nasze ciało na wiele różnych chorób, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku osób często chorujących oraz rekonwalescentów. Podobno bardzo dobrze oczyszcza nerki z tworzących się w nich kamieni, a także pomaga w leczeniu anemii i chorób niedokrwiennych. Natomiast na pewno świetnie wypłukuje z organizmu przeróżne niebezpieczne związki oraz toksyny, jednocześnie dostarczając wielu cennych witamin, soli mineralnych, aminokwasów i pierwiastków. Już jedna, dwie szklanki soku dziennie wystarczą, aby zaspokoić zapotrzebowanie na: fosfor, wapń, żelazo, magnez, potas, miedź i witaminy z grupy B.

Jak uzyskać
Jest kilka metod uzyskiwania soku z brzozy. Ale zanim do nich przejdziemy wyjaśnijmy kilka innych spraw.

Kiedy rozpocząć odciąganie? Sok należy ściągać na początku wiosny, czyli w marcu i kwietniu, a nawet w lutym, jeśli pogoda dopisuje i nie ma już mrozów. Wtedy drzewo budzi się do życia i pobiera najwięcej wody z gleby, którą potem ściągamy jako sok brzozowy. Taki sok może być bezbarwny lub lekko brązowy, jest to zależne od kory, ale nie wpływa na jakość oraz smak.

Czy takie pobieranie wody nie szkodzi drzewu? Nie, jeżeli wybierzemy okazy starsze o dużym obwodzie w pniu (większe niż obwód głowy) i nie będziemy robić więcej niż dwa nacięcia na jednym drzewie. Po skończonym pobieraniu warto przesmarować ranę maścią antygrzybiczną.

Na jakiej wysokości nacinać? Mniej więcej na poziomie kolan. Dzięki temu łatwo będzie nam zbierać sok do stojącego pod drzewem naczynia.

Ile soku uzyskam? Przeważnie im większe drzewo, tym więcej soku z niego pobierzemy – w ciągu dnia może to być nawet kilkanaście litrów. Z mniejszych okazów powinniśmy uzyskać przynajmniej 3 litry.

Jak długo można przechowywać sok? Oskoła dość szybko się psuje. Jeżeli nie jest pasteryzowana i temperatura otoczenia sięga dwudziestu stopni, to może skisnąć nawet w ciągu dnia. Dlatego przechowujemy ją w lodówce, w szklanych naczyniach, gdzie postoi do pięciu dni.

Czy to legalne? Jeśli brzoza rośnie na naszej posesji, to raczej nie powinno być z tym problemu. Natomiast kiedy chcemy odciągnąć sok z drzew dziko rosnących, to o zgodę powinniśmy poprosić miejscowego leśniczego. Zazwyczaj nie robią oni problemów, jeżeli wiemy jak to robić i chcemy tylko trochę soku na własne potrzeby. Nielegalne odciąganie soku może się skończyć mandatem i konfiskatą sprzętu.
Art. 153 § 1. Kodeksu wykroczeń:
"Kto w nienależącym do niego lesie:
1) wydobywa żywicę lub sok brzozowy, obrywa szyszki, zdziera korę, nacina drzewo lub w inny sposób je uszkadza,
2) zbiera mech lub ściółkę,
3) zbiera gałęzie, korę, wióry, trawę, wrzos, szyszki lub zioła albo zdziera darń,
4) zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany."

Jak pić sok? Prosto z drzewa :) Nie filtrujemy go, bo w ten sposób pozbywamy się cennych minerałów. Niektórzy doprawiają oskołę innymi sokami, cytryną, cukrem lub robią z niego nalewki i wina, gdyż bez dodatków ma tylko lekko wyczuwalny, słodkawy smak (przypomina trochę wodę spod świeżych ogórków).

Pierwsza metoda
Nacinamy drzewo np. siekierką w kształt litery Y. Cięcie nie powinno być zbyt głębokie – do 2-3 cm. Głębsze wcale nie spowoduje, że soku będzie więcej, za to może uśmiercić drzewo. Pod zakończenie dolnej kreski podstawiamy niewielki lejek i przywiązujemy go na sztywno do pnia. Do jego wylotu przymocowujemy rurkę, której drugi koniec wkładamy do dużego słoja lub butelki. Przy tej metodzie ryzykujemy, że padający deszcz rozcieńczy nasz sok, dlatego, spodziewając się opadów, należy nad cięciem przybić daszek np. z gumoleum, który zakryje całą literę Y oraz wlot lejka, natomiast szyjkę butelki lub słoika zabezpieczamy korkiem z wyciętą dziura na rurkę.

Zamiast lejka możemy tutaj użyć małego kołka. Wbity pod kątem około 45o w stosunku do podłoża, w miejscu stopki litery Y sprawi, że sok będzie po nim spływał i skapywał na dół. Oczywiście pod niego podkładamy naczynie.

Czasem woda pojawia się od razu po nacięciu, a czasem trzeba na nią kilkanaście minut poczekać. Dlatego nie warto powiększać nacięcia, jeśli wierzchnie drewno będzie suche. Na pewno wkrótce zacznie z niego płynąć sok.

Druga metoda
Druga metoda jest dużo prostsza i nie straszny jej żaden deszcz. Wystarczy nawiercić ręczną wiertarką otwór na głębokość do 4 cm i pod lekkim kątem w górę pnia. W taki otwór wbijamy płytko plastikową rurkę, której koniec odprowadzamy do naczynia zbiorczego. Można też tak, jak na zdjęciu, wbić w otwór kawałek rurki, z której sok będzie skapywał do podstawionego niżej naczynia. Po zakończeniu zbierania w otwór wbijamy kołek, aby drzewo łatwiej zabliźniło ranę.

Trzecia metoda
Ostatnia, najprostsza, ale i jednocześnie najmniej wydajna metoda, to znalezienie gałązki, która zmieści się do butelki, ale jej średnica nie będzie mniejsza niż pół centymetra. Ucinamy ją, a koniec wkładamy do butelki i przymocowujemy całość za pomocą sznurka, tak aby szklany pojemnik wisiał szyjką do góry. Skraplanie soku będzie wolniejsze niż przy nacinaniu pnia, ale powinno wystarczyć dla jednej osoby.

Temat obejrzany 9689 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl