| | [ Dodaj nowy wątek do tego tematu ] | |  | Jak zadbać o ptaki zimą? | | Dodany: 2008-02-19 23:33:28 | | Wstęp
Zima to ciężki okres dla ptaków, które nie odlatują do ciepłych krajów. Warto pomyśleć o ich dokarmianiu. Pomoże im to przetrwać i będziemy mogli z bliska obserwować gatunki odwiedzające nasz karmnik. Dlatego, jak zacznie się już robić chłodno na dworze, wystawmy karmniki za okno. Co do nich włożyć? O tym poniżej:
Pamiętajmy o tym, aby pokarm dla ptaków nie był solony i przyprawiany, gdyż w taki sposób możemy jedynie zaszkodzić, a przecież my chcemy pomagać!
Co włożyć do karmnika?
Najlepszym pokarmem są różnego rodzaju nasiona. Prawie wszystkie się nadają, no chyba, że zauważymy na nich ślady pleśni.
Dlatego w karmniku zawsze musi się znaleźć na nie miejsce. Zróbmy mieszankę np. ziaren słonecznika, owsa, żyta, prosa, pszenicy i dyni. Im więcej gatunków tym lepiej.
Innym pokarmem mogą być zwykłe płatki owsiane lub ziarenka kaszy.
Warto też wybrać się na spacer do lasu i nazbierać owoców dzikiej róży lub jarzębiny i je także położyć w karmniku. Nadmiar możemy włożyć do zamrażarki i użyć kiedy indziej.
Dla sikorek prawdziwy przysmak to słonina, oczywiście nie solona. Jej także nie może zabraknąć na naszym ptasim stole. Przywiązujemy ją drucikiem do karmnika, żeby czasem nie spadła. Gdy ze słoniny zostanie tylko skórka to musimy ją wymienić na nową.
Trochę inny karmnik
Jeśli nie posiadamy żadnego karmnika to w łatwy sposób możemy go zrobić. Do tego celu potrzebujemy kubek jednorazowy, taki jak w automatach z herbatą i kawą. Słoninę, różne ziarna i kawałek drucika. Słoninę przetapiamy i dodajemy do niej ziarna, gdy zacznie tężeć przekładamy ją do kubka (nie może być gorąca, bo kubek się zniekształci). Całość odkładamy, żeby przetopiona słonina zastygła i nie wyleciała, kiedy przewrócimy kubek do góry nogami. Na sam koniec w denku kubka robimy dwie dziurki i przewlekamy przez nie drut. Teraz wystarczy tylko zawiesić to co zrobiliśmy na gałęzi pobliskiego drzewa.
Łabędzie i kaczki
O nich także nie zapominamy! Jeśli w domu zostaje nam zawsze trochę chleba to go nie wyrzucamy, tylko składajmy, a jak już nam się go trochę nazbiera to pójdźmy nad rzekę lub jezioro, gdzie znajdziemy kaczki i łabędzie. Tylko nie próbujmy ich karmić całymi kromkami. Musimy wcześniej pokroić chleb w drobną kostkę.
| | | Temat obejrzany 3086 razy | | [ Dodaj nowy wątek do tego tematu ] [ drukuj temat ] | |
|