Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
\- SPORT
\- ROZRYWKA I REKREACJA
\- TURYSTYKA
\- ZWIERZĘTA I PRZYRODA
\- Domowe
\- Hodowlane
\- Egzotyczne
\- Przyroda
\- Inne
\- INNE
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić karmnik dla ptaków z kokosa?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak pić alkohol w miejscu publicznym i nie dostać mandatu?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak hodować algi morskie?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić kwas chlebowy?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak pozyskać sok brzozowy?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić poidło dla ptaków?
Dodany: 2015-07-05 11:21:47

 Jak zrobić poidło dla ptaków? - FOTO 1 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zrobić poidło dla ptaków? - FOTO 1 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
 Jak zrobić poidło dla ptaków? - FOTO 2 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zrobić poidło dla ptaków? - FOTO 2 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
 Jak zrobić poidło dla ptaków? - FOTO 3 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zrobić poidło dla ptaków? - FOTO 3 - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Każdy z nas, gdy jest gorąco, musi pić dużo wody. Dzięki temu zapobiegamy odwodnieniu się i ochładzamy cały organizm. Dobrze o tym wiemy i dlatego wypijamy po kilka litrów różnych płynów dziennie. Dla nas jest to łatwe, bo wystarczy odkręcić butelkę lub kurek i już możemy wziąć łyk orzeźwiającej wody, ale już zwierzęta są albo skazane na naszą łaskę, albo na życie w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych. O ile o psy, koty i inne zwierzęta domowe lub gospodarcze jeszcze dbamy, o tyle zapominamy o wszędobylskich ptakach. A szkoda, bo jeśli przygotujemy dla nich proste poidełko, to bardzo chętnie się odwdzięczą! Założą w pobliżu gniazda, będą chętnie odwiedzały nasz ogródek i raczyły nas pięknym śpiewem, a co najważniejsze, przy okazji picia, chętnie też podjedzą, znacznie przetrzebiając kolonie ogrodowych szkodników. My im pomożemy ugasić pragnienie, a one zaczną wyjadać komary, mszyce, ślimaki, gąsienice, larwy i inne owady, pomagając nam tym samym w pielęgnacji ogrodu. Nie ma co zwlekać! Trzeba brać się do roboty i stworzyć własne poidło!

Sposób pierwszy
Przygotuj:
- podstawkę (np. pod doniczkę, ucięte na wysokości 2 cm dno plastikowego pojemnika, niepotrzebny talerz itp.). Powinna być dość szeroka i mieć niskie brzegi – około 2 cm wysokości.
- plastikową butelkę (lub wiaderko np. po kapuście kiszonej). Powinna być węższa od podstawki, tak aby mogła być na niej postawiona i do brzegów podstawki ciągle pozostawały przynajmniej 4 cm wolnej przestrzeni.
- nożyczki

Z butelki odcinamy dno. Cięcie musi być równe, żeby butelka się nie przewróciła. Można sobie w tym pomóc składając ściany butelki ze sobą, tak jak na pierwszym zdjęciu. Dno nie będzie nam już potrzebne, za to w pozostałej części, w miejscu cięcia robimy mały „ząbek” (zdjęcie nr 2). Takie nacięcie powinno mieć około 1 cm wysokości, jednak na pewno nie może być wyższe niż brzegi podstawki, bo woda będzie się przelewać. Zakręcamy butelkę, odwracamy ją do góry uciętym dnem, napełniamy wodą, przykładamy podstawkę i całość ponownie odwracamy. Trochę wody może się rozlać, ale jeśli szybko wykonamy odwracanie, to podstawka powinna zapełnić się tylko do wysokości „ząbka” w butelce. Poidło gotowe. Teraz wystarczy je postawić w jakimś zacienionym miejscu, aby woda nie wyparowywała zbyt szybko i czekać na przylot ptaków.

Butelka będzie pełna wody, dopóki nasi skrzydlaci przyjaciele nie zaczną korzystać z wodopoju. Kiedy woda z podstawki będzie wypijana i jej poziom obniży się do naciętego „ząbka” zostanie ona automatycznie uzupełniona, a do butelki dostanie się pęcherzyk powietrza. Oczywiście moglibyśmy zwyczajnie nalać trochę wody do samej podstawki, bez umieszczania w niej butelki, jednakże taki zbiorniczek musielibyśmy niemal codziennie uzupełniać. Zapas wody w butelce sprawi, że takie poidło możemy zostawić nawet na kilkanaście dni, a ono ciągle będzie gotowe do obsłużenia swoich gości. Ważne jest, aby dobrze zakręcić nakrętkę butelki, bo jeśli nie będzie ona szczelna, to cała woda od razu wypłynie z pojemnika.

Tego typu poidła z powodzeniem stosuje się przy hodowli drobiu. Stojący pośrodku podstawki pojemnik zapobiega bieganiu po poidle i wychlapywaniu oraz zabrudzaniu wody. Ponadto zapewnia wodę na długi czas. Z kolei przezroczysty plastik butelki pomaga określić kiedy będzie należało uzupełnić płyn (a robimy to identycznie jak za pierwszym razem).

Drugi sposób
Przygotuj:
- podstawkę (wielkość bez znaczenia; wysokość brzegów do 2 cm)
- plastikowy, szczelnie zamykany pojemnik
- wężyk
- silikon
- nożyk

Tym razem nie ucinamy butelki lub innego pojemnika, a jedynie wycinamy w okolicy jego podstawy otwór o szerokości wężyka. W tenże otwór wkładamy jeden koniec wężyka i zabezpieczamy go silikonem, aby pomiędzy nim a brzegiem pojemnika nie przeciekała woda. Drugi koniec wężyka przyklejamy silikonem do podstawki poidła, tak by wylot znalazł się w jej wnętrzu i nie wystawał ponad brzeg. Napełniamy butelkę wodą, zakręcamy ją i ustawiamy w taki sposób, aby była powyżej podstawki. W razie potrzeby podstawkę można dociążyć kamieniem lub przytwierdzić klejem do podłoża. Gotowe.

Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku pierwszej metody, z tą różnicą, że tutaj pojemnik z wodą możemy ustawić gdziekolwiek tylko zechcemy. To bardzo ułatwia zabezpieczenie go przed przewróceniem.

Uwaga – Zbyt duża plastikowa butelka może się zaginać do wnętrza i wtedy woda z wężyka będzie płynąć cały czas, przelewając się przez podstawkę. Dlatego przy większych pojemnościach zbiornika, lepiej stosować szklane słoiki (wężyk mocujemy w pokrywce i odwracamy je do góry dnem) lub plastikowe wiaderka z pokrywką.

Temat obejrzany 12271 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


KOMENTARZE tego tematu:      [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyProste pomysły na poidło    
Edytowany: 2017-03-24 09:45:59
Trochę pokombinować i faktycznie w domowych warunkach można ptakom stworzyć cuda ! Ja akurat zamówiłem podstawkę dla piskląt, która działa na podbnej zasadzie:
http://www.hodowlany.pl/i54_Poidlo_z_mocowaniem_butelkowym_05075l.html
na szczęście też niedrogi sprzęt, więc nawet mi nie szkoda, że nie wpadłem na to, ale zmusza na przyszłość do zastanowienia się czy można w danym celu wykorzystać coś co leży w domu :)
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl