Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
\- SPORT
\- ROZRYWKA I REKREACJA
\- TURYSTYKA
\- ZWIERZĘTA I PRZYRODA
\- Domowe
\- Hodowlane
\- Egzotyczne
\- Przyroda
\- Inne
\- INNE
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak oduczyć psa szczekać, gdy zostaje sam w domu?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić zabawkę typu kong dla psa?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak nauczyć kota korzystać z kuwety?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zrobić drapak dla kota?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak poradzić sobie z chrypką?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak oduczyć kota drapania mebli?
Dodany: 2014-11-28 07:59:26

 Jak oduczyć kota drapania mebli? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak oduczyć kota drapania mebli? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Drapanie, skrobanie i wbijanie pazurków w różne przedmioty to naturalne zachowanie każdego kota. W ten sposób ostrzy on i ściera swoje „szpony”, aby te były chwytne, pomagały mu w polowaniach oraz wdrapywaniu się na drzewa, gdy trzeba będzie ratować się ucieczką np. przed psem. Jednakże domowy kot zazwyczaj nie ma na czym tępić swoich pazurów, a ponieważ instynkt nakazuje mu to zrobić, zaczyna wbijać je w kanapę, wersalkę, fotel i inne meble, zdzierając z nich obicie i oszpecając tym samym ich wygląd. Jak go tego oduczyć?

Drapak
Drapak to najlepsza alternatywa dla drapiącego kota. Jeżeli kot nie wykazuje nim żadnego zainteresowania, być może nie wie jak się nim posługiwać. Trzeba wtedy wziąć go za łapki i pokazowo podrapać nimi nową zabawkę. Po kilku próbach powinien zrozumieć o co Ci chodzi. Jeśli mimo tego będzie obchodził drapak bokiem, to być może nie będzie on dla niego zachęcający. Powodów takiego stanu jest kilka:
- złe obicie (niektóre koty lubią sizalowy sznurek, inne wolą kawałek dywanu/wycieraczki, a jeszcze inne preferują zwykły nieokorowany pniaczek). Trzeba pokombinować z materiałem. Najlepiej byłoby użyć podobnego do tego, który do tej pory był przez kota najchętniej drapany.
- nieodpowiednie ustawienie. Drapak musi być stabilny i dawać pewne oparcie. Jeżeli jest chybotliwy, co zazwyczaj cechuje najmniejsze zabawki, kot raczej nie będzie z niego korzystał. Warto wtedy go dociążyć lub przybić do większej deski. Istotne jest również ułożenie zabawki, gdyż niektóre koty preferują drapaki pionowe (tych jest więcej), a inne poziome.
- nieodpowiednia wysokość. Drapaki zbyt niskie nie pozwolą kotu na odpowiednie rozciągnięcie się. Powinny one mieć przynajmniej 30-40 cm wysokości. W razie potrzeby zawsze można przybić do ściany/mebla kawałek deski (owiniętej materiałem lub nie, w zależności co preferuje kot) i gładząc jego łapkami po niej, pokazać mu do czego służy.
- złe miejsce. Drapak powinien stać w miejscu najczęstszego przebywania kota. Bardzo dobrze sprawdza się pobliże legowiska. Zwierzak obudzi się, przeciągnie i chętnie zaostrzy pazurki na swojej zabawce. Zapewne nie będzie mu się chciało szukać drapaka po innych pokojach, więc, jeśli go nie znajdzie pod nosem, skorzysta z mebli.
Przeczytaj również: Jak samemu zrobić drapak dla kota.

Oduczanie drapania mebli
Za każdym razem, gdy kot zabiera się za drapanie mebli trzeba głośno krzyknąć, aby tego nie robił. Oczywiście nie zrozumie naszych słów, ale po tonie wypowiedzi powinien rozpoznać, że coś jest nie tak. Warto wtedy przenieść go pod drapak i pokazać mu, że to właśnie tam powinien ostrzyć pazury. Wydaje się to zadaniem dość męczącym dla nas, bo trzeba ciągle pilnować kota i pokazywać mu czym wolno się bawić, a czym nie, ale każda tresura wymaga cierpliwości i samozaparcia. Na szczęście wyniki uczenia wkrótce przyniosą odpowiednie rezultaty. Natomiast jeżeli zwierzak sam zacznie skrobać drapak, to należy go pochwalić, pogłaskać, a nawet poczęstować smakołykiem.

Zachęcanie do korzystania z drapaka
Aby zachęcić kota do korzystania z drapaka warto pokropić go walerianą (krople są dostępne w każdej aptece za niecałe 5 zł za buteleczkę 35 g). Krople te działają wabiąco na koty, a na ludzi odprężająco. Toteż jeśli nauka zwierzaka będzie szła opornie, a nas już od tego nerwy będą brały, to sami będziemy mogli skorzystać z tego specyfiku – ku obopólnej korzyści. Koty szaleją za kocimiętką, więc ją również można stosować jako wabik. W lecie znajdziemy ją na łąkach, a poza sezonem posiłkujemy się sprayami dostępnymi w sklepach zoologicznych (50 ml za 10 zł)albo suszem (20 zł za 30 g).

Zniechęcamy do drapania mebli
W miejscach, które chcemy ochronić przed niszczycielskimi umiejętnościami kota, możemy rozstawić pokrojone cytrusy (cytryny, pomarańcze) lub rozsypać goździki. Część kotów bardzo nie lubi takich zapachów i będą się trzymały od nich z daleka. Dodatkowo meble można skropić olejkiem cytrusowym lub goździkowym lecz trzeba pamiętać, że ich tłusta konsystencja może zabrudzić niektóre tapicerki. Lepiej użyć wywaru z tych roślin, albo odstraszaczy w sprayu. Te ostatnie sprawdzają się bardzo dobrze i szybko potrafią zniechęcić każdego kota do drapania foteli, wersalek i tym podobnych. Wystarczy stosować je zgodnie z wytycznymi zawartymi na ulotkach. Dostępne są niemal w każdym sklepie zoologicznym za około 20 zł (buteleczka 100 ml). Działają zniechęcająco na koty, ale nie są szkodliwe i nieprzyjemne dla ludzi. Jeżeli nie chcesz z nich korzystać, to być może zainteresują Cię odstraszające maty elektryczne. Rozściela się je w miejscach, na które nie chcemy by kot wchodził, dlatego można je rozścielać zarówno na stole, jak i pod fotelem chętnie drapanym przez kota. Ich działanie jest oparte na wysyłaniu niewielkich impulsów elektrycznych, działających drażniąco na zwierzęta, ale nie robiących im krzywdy. Niestety są one dość drogie, bo kosztują około 200 zł za płachtę wielkości 30x150 cm, i co jakiś czas trzeba w nich wymieniać baterię (9V).

Jeżeli chodzi o obcinaczki do kocich pazurów, to również można z nich skorzystać, jednakże kot dalej będzie odczuwał potrzebę skrobania twardych powierzchni. Z obciętymi pazurami być może nie wyczyni już aż takiej szkody, ale pewne ślady jego działalności i tak będą widoczne. Niemniej nożyczki takie dostaniesz w sklepach zoologicznych za około 20 zł. Musisz tylko pamiętać, żeby obcinanie powtarzać co dwa tygodnie, bo kocie pazury będą cały czas odrastać.

Temat obejrzany 3095 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl