Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
\- SPORT
\- ROZRYWKA I REKREACJA
\- TURYSTYKA
\- Mapy i trasy
\- Porady praktyczne
\- Ciekawe miejsca
\- Inne
\- ZWIERZĘTA I PRZYRODA
\- INNE
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak i kiedy zaplanować urlop w 2015 - długie weekendy?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zabezpieczyć telefon z Androidem przed kradzieżą?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak wybrać lodówkę turystyczną?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak odnaleźć skradziony aparat?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak i kiedy zaplanować urlop w 2014 - długie weekendy?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?
Dodany: 2014-07-01 07:05:17

 Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Wakacje to czas masowych migracji do wypoczynkowych kurortów i jednocześnie okres wzmożonej pracy dla… włamywaczy. Tak, tak, dla włamywaczy, bo to właśnie w lipcu i sierpniu notuje się najwięcej włamań. Nic w tym dziwnego, skoro mają oni wtedy ułatwione zadanie, gdyż wielu urlopowiczów wyjeżdżających na wczasy zupełnie zapomina o zabezpieczeniu swojego dobytku, a puste mieszkania to prawdziwie łakomy kąsek dla każdego złodzieja. Jednak czy naprawdę warto ryzykować stratę wartościowych rzeczy tylko dlatego, że nie chce nam się o nie zadbać, bo w podnieceniu zbliżającym się wypoczynkiem myślimy już tylko o jak najszybszym znalezieniu się na plaży? Oczywiście, że nie! Zabezpieczenie własnych czterech ścian wcale nie jest pracochłonne i wystarczy zastosować się do kilku rad, by zniechęcić włamywaczy do plądrowania właśnie naszego domu.

Zacznijmy od podstaw. Oczywistym jest, że okazja czyni złodzieja, dlatego przed wyjazdem robimy obchód pomieszczeń i zamykamy wszystkie drzwi oraz okna. Pamiętamy również o okienkach piwniczych. Zamknięte okno dużo trudniej wyważyć niż uchylone, a im więcej trzeba na to poświęcić czasu, tym bezpieczniejszy jest nasz dom.

Dobrze jest poprosić sąsiada lub znajomego, aby doglądał naszego dobytku i co jakiś czas pokręcił się trochę po posesji. Niech czasem włączy telewizor, zapali światło, zasłoni okna, dorzuci trochę śmieci do przydomowego pojemnika i opróżni najbardziej widoczny sygnał naszej nieobecności, czyli pełną skrzynkę pocztową. Niekiedy włamywacze sami podrzucają pod drzwi ulotki i sprawdzają, czy ktoś je zabiera, jeśli nikt tego nie zrobi, to nie ma dla nich wątpliwości, że dom stoi pusty. Ważne jest by osoba ta nie wykonywała tych czynności codziennie o tej samej porze, bo amatorzy cudzej własności mogą się w tym rozeznać. Lepiej będzie, jeśli jednego dnia zajrzy do naszego mieszkania z rana, drugiego pod wieczór, a raz niech się tam nawet prześpi, jeżeli czas mu na to pozwoli. Idealnie byłoby, gdyby osoba ta mieszkała w najbliższej okolicy, dzięki czemu mogłaby usłyszeć wszelkie niepokojące odgłosy dochodzące z naszej posesji i w porę zareagować. Taki osobisty stróż to chyba najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób na odstraszenie włamywaczy.

Gdyby żaden sąsiad nie był dyspozycyjny, to możemy poprosić chociażby zaufanego listonosza, żeby ten nie przynosił nam żadnej poczty przez okres naszej nieobecności i wyrzucał podrzucane ulotki. Jeżeli damy mu za to kilka złotych, to nie powinien robić żadnych problemów.

Wszelkie wartościowe rzeczy i dokumenty oddajemy pod opiekę komuś zaufanemu lub do przechowalni. Pieniądze najlepiej wpłacić do banku, natomiast przedmioty większe gabarytowo możemy oznaczyć np. markerami widocznymi tylko w ultrafiolecie lub spisać ich numery seryjne oraz określić typ i zrobić fotograficzną dokumentację. Pozwoli to łatwiej je odszukać, gdyby doszło do włamania.

Za kilkaset złotych można kupić lokalizator GPS i włożyć go do konsoli, komputera lub innego urządzenia, które może korcić włamywacza. W ten sposób skradzione rzeczy znajdziemy jeszcze łatwiej, bo nadajnik będzie nam cały czas wysyłał informacje o swoim położeniu. Niestety takie lokalizatory zwykle mogą działać przez 4-7 dni i później trzeba je naładować. Dlatego też należy poprosić „stróża”, aby co jakiś czas podłączył go do gniazda, odnowił energię, a potem ponownie schował.

Włamywacze lubią czasem zrobić rozpoznanie terenu i potrafią przyjść do nas jako fałszywy wysłannik gazowni pod pretekstem sprawdzenia instalacji, ankieter lub jeszcze ktoś inny. Nie należy takich osób zapraszać do domu, natomiast można je poprosić o wylegitymowanie się i przyjście w innym terminie, a w międzyczasie zadzwonić do instytucji, która ich przysłała i wypytać czy rzeczywiście tam pracują. Bardzo ważne jest, by przestrzec dzieci, aby nikogo obcego nie wpuszczały do domu pod naszą nieobecność.

Warto zainwestować w system alarmowy lub timery. Te drugie podłączane pod sprzęt elektroniczny uruchamiają go na pewnien okres, oszukując włamywacza, że ktoś cały czas jest w domu. Taki timer kosztuje kilkadziesiąt złotych i najlepiej wybrać ten, pozwalający ustawić na każdy dzień tygodnia inne godziny działania podłączonego do niego sprzętu. W miarę dobrym pomysłem jest również wstawienie antywłamaniowych rolet albo krat w oknach, choć paradoksalnie to właśnie wyglądający jak twierdza dom najbardziej intryguje potencjalnych włamywaczy. Zamiast tego chyba lepiej będzie wykupić polisę ubezpieczeniową.

Jeżeli zgubimy torebkę z kluczami do domu lub portfel z dowodem osobistym powinniśmy wymienić zamki w drzwiach, a w czasie wypoczynku powstrzymać się od umieszczania zdjęć z wczasów na portalach społecznościowych. Może się okazać, że ktoś znajdzie naszą zgubę i nawet jeśli ją odda, to wcześniej spisze sobie nasze dane, dorobi klucz i będzie śledził profil np. na facebooku. Gdy zobaczy, że jesteśmy daleko poza domem, spróbuje się włamać. Bywa, że włamywacz sam ukradnie nam np. portfel, nie zaspokoi się łupem, więc zapisze sobie nasz adres, a potem przyjdzie oddać zgubę, jako przypadkowo znalezioną. Przy okazji oddawania poprosi o szklankę wody a jednocześnie rozejrzy się po mieszkaniu w celu ustalenia potencjalnych zdobyczy. Uważamy również na firmy remontowe, których pracownicy upiększający nasze mieszkanie, zwabieni bogatym wnętrzem domu, także mogli dorobić sobie klucze i śledzić nasze wakacyjne zachowania. Dlatego, dla własnego dobra, zdjęciami z urlopu chwalimy się w Internecie dopiero po powrocie do domu.

Wystrzegamy się zostawiania kluczy pod wycieraczką, w doniczce z kwiatkami, pod chodnikową płytką i w innych tego typu miejscach. Oddajemy je naszemu „stróżowi” lub zabieramy ze sobą.

A czy Wy macie jeszcze jakieś sprawdzone metody na zabezpieczenie mieszkania podczas swojej nieobecności?

Temat obejrzany 2949 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


KOMENTARZE tego tematu:      [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyBlokady okien    
Edytowany: 2015-04-07 08:27:21
Włamać się przez okno jest bardzo łatwo. Blokady czy rygle np.firmy Abus, utrudniają
takie włamanie. Można dorobić jeden klucz do wszystkich okien.
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyWłamania    
Edytowany: 2015-12-09 16:42:13
no włamywacze nie spią, oni nie mają wakacji. Fajnie że ciagle powstaja nowe sposoby zabezpieczen domu, a to drzwi antywłamaniowe, a to kamerki, a to fotopułapki: www.alfatronik.com.pl/fotopulapka-hd-tv-62m-z-modulem-gsm-p-64.html no trzeba byc krok przed włamywaczami.
Autor: Gość    
    [ edytuj powyższy komentarz ]     
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl