Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
Serwis korzysta z plików cookies. Więcej informacji w Polityka plików cookies
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
\- SPORT
\- ROZRYWKA I REKREACJA
\- TURYSTYKA
\- Mapy i trasy
\- Porady praktyczne
\- Ciekawe miejsca
\- Inne
\- ZWIERZĘTA I PRZYRODA
\- INNE
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak nie zasnąć za kierownicą?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak określić miejsce wypadku na trasie?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak prawidłowo ustawić fotele w samochodzie?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak naładować telefon w podróży?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak centrować rowerowe i motorowe koła?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak podróżować po Polsce?
Dodany: 2013-04-26 08:37:28

 Jak podróżować po Polsce? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak podróżować po Polsce? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Wiele jest metod podróżowania – jedni wolą na pieszo, drudzy samochodem, kolejni pociągiem, a jeszcze inni samolotem. Sposób przemieszczania zależy od własnych preferencji, ale bez względu na upodobania, warto byłoby dowiedzieć się, jak znaleźć odpowiednie trasy i połączenia. Dlatego dziś przedstawiamy Wam zbiór kilku użytecznych serwisów znacznie ułatwiających podróżowanie po naszym pięknym kraju.

1. Samochód
Najczęściej wybieranym środkiem lokomocji jest samochód. Nic w tym dziwnego, gdyż łatwo możemy się nim wszędzie dostać i nie jesteśmy zależni od żadnych rozkładów jazdy. Po prostu sprawdzamy w przewodnikach ciekawe do odwiedzenia miejsca, wklepujemy dane do nawigacji i jedziemy. Natomiast dla osób nie posiadających własnego auta lub chcących trochę zaoszczędzić na paliwie, ale dalej pragnących przemieszczać się samochodami, istnieje ciekawa alternatywa w postaci autostopu. Jest to bardzo tani sposób podróżowania, pozwala poznać wiele, niekiedy bardzo ciekawych, osób oraz przeżyć niezapomniane przygody. Niestety czasem trafiają się kierowcy niezbyt przyjemni lub przyjdzie nam spędzić pół dnia bezczynnie czekając na stopa, ale jeśli zabierzemy ze sobą w podróż dobrego znajomego, to nuda nam niestraszna. Jeżeli jesteś zainteresowany tą formą zwiedzania Polski i innych krajów, odwiedź serwis autostopem.net lub autostopik.pl. Na tamtejszych forach zasięgniesz porad doświadczonych autostopowiczów, którzy niejedno już przeżyli i na pewno chętnie podpowiedzą Ci jak podróżować, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Innym ciekawym serwisem jest autostop.pl. Znajdziemy w nim oferty ludzi, którzy w najbliższym czasie będą jechać określoną trasą i, mając wolne miejsce w swoim samochodzie, szukają kompanów podróży, którzy dorzucą się do paliwa, obniżając tym samym koszty podróży jednej osoby. Możemy też znaleźć ogłoszenia poszukujących tańszych przejazdów na wyznaczonych trasach. Krótko mówiąc jest to taki autostop, ale dla osób wolących mieć zapewniony przejazd z punktu A do punktu B.

2. Autobus
Autobusy mają tę przewagę nad pociągami, że dojeżdżają nawet do najmniejszych wioseczek położonych w najtrudniej dostępnych miejscach. Niestety zazwyczaj na takich trasach jeżdżą busy najbardziej wyeksploatowane i pozbawione wielu wygód. Nieco lepiej sprawa wygląda w przypadku kursów pospiesznych i na długich trasach międzymiastowych. Tam, oprócz PKS-u kursuje także Polski Bus wyposażony w wiele udogodnień, wpływających na komfort jazdy (toalety, Internet, klimatyzacja, a niekiedy także poczęstunek). Co ciekawe jest on równocześnie tańszy od krajowych przewoźników, lecz na razie obsługuje tylko kilkanaście linii w całym kraju. Cennik i rozkład jazdy jest dostępny pod wskazanym linkiem.

Natomiast połączeń krajowych przewoźników najlepiej szukać na e-podroznik.pl. Wyszukiwarka jest często aktualizowana i pokazuje wiele informacji dotyczących przejazdu (rodzaj przewoźnika, cena, długość i czas przejazdu, przystanki, zniżki). Po określeniu trasy i daty, które nas interesują, w krótkim czasie uzyskamy wykaz wszystkich dostępnych połączeń, najbliżej pasujących do wpisanych danych. Wyszukiwarka standardowo jest ustawiona, aby brać pod uwagę przejazdy PKS, PKP i obu jednocześnie, jednakże możemy ją przestawić, żeby wskazywała np. tylko same autobusy.

Wspomniana wyszukiwarka nie korzysta z rozkładów MZK i MPK. Tych najlepiej szukać przez Google, wpisując w pole tekstowe np. „MZK Toruń” lub „MPK Wrocław” i przechodząc do pierwszych wyników wyszukiwania.

3. Pociąg
Coraz częściej stary tabor jest zastępowany przez nowe szynobusy, a to zdecydowanie podnosi komfort jazdy. Co prawda wciąż jeszcze trafimy na jeżdżące po szynach zimowe zamrażarki lub topiące podeszwy butów grzejniki, ale miejmy nadzieję, że powoli będą one kierowane na boczny tor i staną się jedynie muzealnymi eksponatami. Niemniej jednak, kolej góruje nad autobusami tym, że w przedziałach mamy więcej miejsca dla siebie (o ile akurat nie wraca turnus znad morza), w każdej chwili możemy skorzystać z toalety, a do większości przedziałów bez trudu zabierzemy rower.

Połączenia PKP sprawdzamy tą samą wyszukiwarką, co PKS. Albo korzystając z rozkładu jazdy PKP. Ta opcja daje nam trochę więcej możliwości niż e-podróżnik.pl, a ponadto w zakładce „utrudnienia” zajdziemy informacje o wprowadzony ograniczeniach oraz przebudowach tras, które mogą wydłużyć podróż na niektórych trasach, co ma duże znaczenie dla osób spieszących się przesiadkę. Warto tu jeszcze dodać, że PKP Intercity posiada swoją własną stronę, na której mamy możliwość kupna biletów na połączenia EiC, Ex lub TLK. Kiedy zrobimy to przynajmniej tydzień wcześniej, to dostaniemy rabat 10% lub będziemy mogli skorzystać z innych zniżek. Pociągi Intercity cechuje wyższy komfort jazdy.

Kupując bilety na PKP lub PKS, dobrze jest spytać o promocje. Czasem zdarza się, że niektórzy przewoźnicy robią np. weekendowe promocje albo dają zniżki na przewóz rowerów, co pozwoli nam trochę zaoszczędzić. O wszelkie rabaty najlepiej pytać w kasach, przez infolinię lub szukać informacji na stronach przewoźników.

4. Rower
Nikomu chyba nie trzeba powtarzać, że rowerowe wycieczki należą do najtańszych, najzdrowszych i porządnie dotleniają organizm. Rowerem da się wjechać wszędzie, dlatego dzięki nim możemy odwiedzić zabytki schowane głęboko w lesie lub na górzystym terenie. Trzeba tylko wiedzieć gdzie tych zabytków szukać. Najlepiej podążać wyznaczonymi szlakami turystycznymi albo skorzystać z tras, które wcześniej zostały przetestowane przez inne osoby i umieszczone w serwisach takich jak pedaluj.pl i czasnarower.pl. Po określeniu miejsca planowanego pedałowania, zobaczymy kilka/kilkanaście tras polecanych przez innych użytkowników. Często będą one okraszone zdjęciami, mapkami, opisami i oznaczone pod względem trudności. Sami również możemy dodać swoje ulubione szlaki i w ten sposób przyłożyć rękę do rozwijania tych portali.

5. Pieszo
Piesze wycieczki również mają swoje zalety. Choć zabierają sporo czasu, to jednak nie męczą tak, jak rowery i łatwiej nam się przedostać np. przez mocno zarośnięte i błotniste obszary. W celu propagowania pieszych wycieczek, w całej Polsce zostały wyznaczone szlaki turystyczne i piesze oraz ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, które wiodą przez najbardziej malownicze tereny i zahaczają o miejsca godne odwiedzenia.

Takie szlaki i ścieżki wraz z opisami zabytków, długością i czasem potrzebnym na ich przebycie, możemy znaleźć w przewodnikach i na mapach interesujących nas obszarów. Jednak, jeśli nie chcesz takowych kupować, to możesz skupić się na zasobach internetowych. Pomocne będą serwisy: szlaki.pttk.pl, szlaki.net.pl i zielonalekcja.pl. Na pierwszej stronie znajdziemy rozpiskę szlaków turystycznych, na drugiej opisy niektórych szlaków górskich (tutaj ciekawą opcją jest także kalkulator liczący czas przejść i wskazujący profil terenu), a na trzeciej ścieżki dydaktyczne, szczególnie polecane na wypady z najmłodszymi członkami rodziny.

Jeżeli to dla Ciebie za mało, to zawsze możesz skontaktować się z lokalnym centrum informacji turystycznej albo Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK). Kontakt do odpowiednich placówek odnajdziesz przez wyszukiwarkę Google. Wystarczy wpisać „centrum informacji turystycznej”, albo „PTTK” i dodać do tego miasto powiatowe lub wojewódzkie. Zazwyczaj pierwszy wynik będzie najlepszy i po wejściu w link znajdziemy się na stronie lokalnego biura informacji. Dzwoniąc lub pisząc maila do takiej placówki, powinniśmy bez problemu uzyskać gros aktualnych wiadomości na temat szlaków turystycznych, zabytków, pomników przyrody i innych miejsc, które można odwiedzić na pieszo. Dodatkowo na maila możemy dostać interesujące mapki z turystycznymi atrakcjami i proponowanymi drogami zwiedzania.

Opisane szlaki turystyczne, piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne i tym podobne, według województw:
dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie

6. Kajak
Polskę można zwiedzać nie tylko drogą lądową, ale również rzekami, które niekiedy bywają bardzo urokliwe. Najlepszym sprzętem do tego typu zwiedzania jest kajak – wszędzie wpłynie, zajmuje mało miejsca i łatwo nim sterować. Oczywiście możemy użyć także łódek, pontonów lub jakichś wymyślnie zbudowanych własnych tratw, ale musimy przy tym wiedzieć, że nie wszędzie można pływać, ot tak sobie. W niektórych miejscach znajdują się tamy, elektrownie i inne przeszkody, które mogą stanowić zagrożenie dla życia, dlatego należy wcześniej skontaktować się z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej i tam poprosić o informacje odnośnie interesujących nas rzek i kanałów lub sprawdzić opis szlaków na ichniej witrynie internetowej. W ten sposób uzyskamy wiadomości z pierwszej ręki i będziemy pewni, że podczas spływu, nagle przed naszymi oczyma nie wyrośnie śluza, której na mapie sprzed dziesięciu lat jeszcze w ogóle tam nie było.

Na stronie Wuja Mariana znajdziesz ciekawostki o wielu szlakach kajakowych, wraz z opisami i własnymi obserwacjami autora. W zakładce „Strony kajakowe” znajduje się sporo linków do innych serwisów o podobnej tematyce. Warto zerknąć na podpunkt „Organizatorzy spływów i wypożyczalnie sprzętu wodnego”, ponieważ przechodząc na wymienione witryny dostaniemy, jak na tacy, opis obsługiwanych szlaków i będziemy mogli umówić się na organizowane przez firmy spływy. Tak będzie najbezpieczniej.

Ewentualnie wpisujemy w wyszukiwarkę nazwę rzeki i słowo – kilometraż. Pod wynikami wyszukiwania dowiemy się jakie przeszkody i w jakich miejscach czyhają na nas na danej rzece. Jednakże charakterystyka może być okrojona i nie podawać żadnych turystycznych atrakcji, które znajdują się wzdłuż kanału.

7. Samolot
Na zakończenie jeszcze kilka słów odnośnie samolotów. Jest to najszybszy środek transportu, jednak z powodu swojej nie najniższej ceny, ciągle nie każdy może sobie na niego pozwolić. Choć trzeba przyznać, że linie lotnicze coraz częściej przeprowadzają różne promocje i sprzedają tanie bilety, dzięki którym nawet za lot do Madrytu zapłacimy mniej niż za sześciopak piwa. Niestety takie bilety schodzą na pniu i trzeba mieć trochę szczęścia, aby się na nie załapać. Ceny potrafią się zmieniać z dnia na dzień, dlatego najlepiej codziennie (nawet na kilka miesięcy do przodu) sprawdzać interesujące nas połączenie za pomocą jednej z wyszukiwarek skyscanner.pl lub flyfree.pl. Na obu serwisach znajdziemy także informacje o najnowszych promocjach, a w uzyskiwaniu świeżych wiadomości pomoże zapisanie się do newsletterów.

Temat obejrzany 2804 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl