Powrót na stronę wejściowš - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZałóż kontoporady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyZaloguj się
STRONA GŁÓWNA  |  AKTUALNOŚCI  |  MAPA KATEGORII  |  SZUKAJ  |  REGULAMIN  |  FAQ  |  JAK TO DZIAŁA  |  RANKING  |  KONTAKT  |
PRZEGLĄDAJ DZIAŁY INSTRUKCJI:
DOM I OGRÓD
MOTORYZACJA
TECHNIKA
INTERNET I KOMPUTERY
SZKOŁA
KULINARIA
ONA I ON
HOBBY
\- SPORT
\- ROZRYWKA I REKREACJA
\- Fotografia
\- Muzyka
\- Taniec
\- Wędkarstwo/łowiectwo
\- Gry i zabawy
\- Inne
\- TURYSTYKA
\- ZWIERZĘTA I PRZYRODA
\- INNE
CIEKAWOSTKI
PODOBNE INSTRUKCJE I WĄTKI:
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak prawidłowo ustawić fotele w samochodzie?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak pomóc, gdy pod kimś zarwie się lód?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak zachowywać się na stoku?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak wygląda kalendarz dni wolnych od zajęć szkolnych na rok 2013/2014?
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak poradzić sobie z syndromem jet lag?
    
porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisyJak rozpoznać tonącego?
Dodany: 2015-06-20 09:35:27

 Jak rozpoznać tonącego? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy Jak rozpoznać tonącego? - porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
Wakacje to czas relaksu i wypoczynku. Kiedy pogoda dopisuje niezwykle chętnie wyjeżdżamy nad jeziora, aby trochę się poopalać, popływać i rozpalić grilla. Spędzamy miłe chwile, dzieciaki bawią się w wodzie i nawet nie przyjdzie nam do głowy, że może nas spotkać coś złego. Tymczasem jedna z kąpiących się osób zaczyna tonąć, a baraszkujący wokół niej pozostali amatorzy wodnych figli nawet tego nie zauważają! Dopiero po chwili dochodzą do wniosku, że kogoś między nimi brakuje i zaczynają się rozglądać za zaginionym, niestety wtedy może być już za późno na ratunek, gdyż po pięciu minutach bez powietrza w mózgu zaczynają się tworzyć nieodwracalne w skutkach zmiany.

Tonący nie prosi o pomoc


Ale jak do tego doszło? Przecież byliśmy przekonani, że kiedy dzieci bawią się w grupie, to same się pilnują i jeśli jednemu z nich zacznie dziać się krzywda, reszta mu pomoże albo wezwie kogoś na pomoc, a tu takie nieszczęście! Dlaczego pozostali odpowiednio nie zareagowali? Wszakże musieli widzieć, że jeden z nich ma problemy z utrzymaniem się na powierzchni wody! Otóż nie, wcale nie musieli tego widzieć. Zazwyczaj mamy złe wyobrażenie o tonących, które wyrabiamy sobie na podstawie różnych filmów i seriali. Tam osoby topiące się wołają o pomoc, machają rękami i pluskają przez pół godziny oczekując na ratunek – no, po prostu, nie sposób tego nie zauważyć. Niestety jest to obraz bardzo przerysowany, gdyż tonący zazwyczaj nie ma czasu na jakikolwiek krzyk. Bardzo trudno jest mu utrzymać głowę nad taflą wody przez okres odpowiedni do nabrania powietrza, a gdzie tu jeszcze znaleźć chwilę na wydawanie z siebie jakichkolwiek odgłosów? Poza tym instynkty, w stanie zagrożenia życia, skutecznie powstrzymują go przed wydaniem z siebie okrzyku, bo to oznaczałoby opróżnienie płuc z zapasu bezcennego tlenu i łatwiejsze opadnięcie w głąb toni, a na to organizm nie może sobie pozwolić. Do tego dochodzą jeszcze zachłyśnięcia wodą i praktycznie nie ma szans nawet na ciche wołanie o pomoc.

Mówi się, że ludzie toną w ciszy. Ma to swoje podstawy właśnie w nieobecności okrzyków, ale również w braku plusków i chlupania wody. Co prawda pluskanie rękoma pojawia się dużo częściej niż wołanie, jednakże niekiedy może ono być bardzo delikatne i zostać zagłuszone przez inne bawiące się osoby lub przypominać zabawę, łatwo można je wówczas zbagatelizować. Bywają też sytuacje, gdy takie machanie jest zupełnie niewidoczne, bo ma ono miejsce już pod powierzchnią wody, a wtedy żadnego plusku nie dostrzeżemy. Człowiek idzie na dno w ciszy, a nieświadomi świadkowie mogą stać dwa metry od niego i zupełnie tego nie odnotować lub pomyśleć, że ten się wygłupia albo zanurkował, bo przecież telewizja nauczyła nas, że topielec powinien zrobić raban na pół miasta.

Rozpoznanie tonącego


Aby zrozumieć jak trudno jest wypatrzeć tonącą osobę zobacz krótkie filmy umieszczane na jednym z profili na Youtube.com (tutaj odnośnik). Są to filmy pokazujące akcje ratownicze na publicznym basenie. Niekiedy topiące się osoby można dostrzec od razu, ale czasem widać je dopiero, gdy zauważymy w którym kierunku płynie ratownik. Trzeba przyznać, że ci reagują bardzo szybko i mają sokoli wzrok, a przy tym ich zadanie jest dużo trudniejsze niż wskazywanie na minutowym filmiku potencjalnej ofiary - oni muszą pozostawać czujni przez całą zmianę!

Według ratownika Mario Vittone, który swoimi doświadczeniami dzieli się z innymi na swoim blogu (http://mariovittone.com/blog/), tonącego najłatwiej rozpoznać po tym, że ma zamknięte oczy, jego włosy bezładnie pokrywają twarz, sylwetka jest ustawiona pionowo, głowa odchylona do tyłu i ledwie wystająca nad powierzchnię wody, a on sam próbuje płynąć bez widocznego przemieszczania się w jakimkolwiek kierunku. Niekiedy ma się wrażenie, że wykonuje ruchy, jakby starał się wejść na drabinę i można stwierdzić trudności w oddychaniu. Gdy nie jesteśmy pewni, czy druga osoba rzeczywiście potrzebuje pomocy, warto zadać jej proste pytanie. Jakiekolwiek. Jeśli będzie tonąć, to prawdopodobnie nic nie odpowie lub wyda z siebie krótką odpowiedź, jednoznacznie wskazującą, że dzieje się z nią coś złego. Zaniepokoić powinno nas również nagłe ucichnięcie dzieci, które bawią się w wodzie.

Przyczyny tonięcia


E tam! – ktoś pomyśli. – Mnie to nie dotyczy, bo u mnie każdy umie pływać. No dobrze, ale taka wiedza przydaje się również w przypadku ratowania innych, a oprócz tego umiejętność pływania jedynie zmniejsza ryzyko utonięcia, ale nie zapobiega mu całkowicie! W wodzie może nas złapać kurcz, możemy zostać porwani przez nurt lub wciągnięci przez wir, możemy zasłabnąć, wypaść z łódki albo poniesie nas brawura, często poprzedzona alkoholem, pojawi się panika i sami zaczniemy tonąć. Nie ma tu reguły, dlatego zawsze należy uważać, szczególnie gdy pod naszą opieką znajdują się osoby nie potrafiące pływać.

Bezpieczeństwo


Przed chwilą dowiedzieliśmy się jak rozpoznać tonącą osobę, jednakże nie myślmy, że jesteśmy już w tej dziedzinie ekspertami i poradzimy sobie w każdej sytuacji, bo tak na pewno nie będzie. Wystarczy chwila nieuwagi, odwrócenie się na kilka sekund, spuszczenie wzroku z bawiących się w wodzie dzieci i nawet nie zauważymy, że jedno z nich właśnie zniknęło pod wodą. Zresztą kto z nas jedzie nad jezioro, żeby cały czas być doglądać bawiących się w wodzie podopiecznych? Przeważnie leżymy plackiem na piasku, czytamy książkę, jesteśmy zajęci czymś innym, a na wodę spoglądamy raz na jakiś czas. Dlatego warto zabezpieczyć dzieci zakładając im na ramiona tak zwane „motylki”, czyli rękawki do nauki pływania. Istnieję również wersje dla dorosłych, dzięki którym zdecydowanie łatwiej utrzymać się na powierzchnie wody, nawet gdy znajdziemy się w silnym nurcie. Oprócz tego służą również jako dobrze widoczny znacznik.

Z motylkami czy bez, kąpać powinniśmy się tylko na strzeżonych kąpieliskach. Tam ratownicy będą pilnować całego towarzystwa, a ponieważ mają oni doświadczenie w rozpoznawaniu tonących osób, to możemy być pewni, że nawet jak przytrafi się coś złego, pomoc będzie natychmiastowa i w pełni fachowa. Oczywiście obecność ratowników nie zwalnia nas od samodzielnego doglądania najbliższych.

Temat obejrzany 4916 razy   
  [ Dodaj nowy komentarz do tego tematu ]   [ porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy drukuj temat ]     


Podoba Ci się? Kliknij: 


porady, metody, instrukcje, sposoby, jak zrobić, solucje, przepisy
KONTAKT  |  MAPA KATEGORII  |  REGULAMIN  |  JAK TO DZIAŁA  |  POLITYKA PRYWATNOŚCI  |  POLITYKA COOKIES  |  RANKING  |
© Jak-To-Zrobic.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie, Hosting, Obsługa:
Wielkopolski Portal Internetowy CyberWielkopolska
www.wielkopolska.com.pl